למה לא מלהקים יותר שחקנים עם מוגבלות?


בעבר לא הופיעו שחקנים שחורים על המסך לדמויות של שחורים, אלא שחקנים לבנים צבעו את פניהם בשחור. היום זה לא יעלה על הדעת. אז מדוע נראה לגיטימי ששחקן ללא מוגבלות יגלם דמות של אדם עם מוגבלות? השחקן הבריטי אדם פירסון רוצה לשנות את הייצוג של אנשים עם מוגבלות בקולנוע ובטלוויזיה.

מערכת abiliko 21.09.18

תעשיית הקולנוע ממשיכה להדיר שחקנים עם מוגבלות, אפילו לתפקידים של דמויות קלאסיות עם מוגבלות כמו בעיבוד המחודש לסרט "איש הפיל".
"אני לא טוען שרק שחקנים עם מוגבלות יכולים לגלם דמויות עם מוגבלות," אומר השחקן אדם פירסון שהמוגבלות שלו דומה מאוד לזו של גיבור "איש הפיל", "אבל אנו אפילו לא מוזמנים לאודישנים כדי שנביא את הסיפורים שלנו למסך, או כל סיפור אחר". בעבר, הוא מספר, לא הופיעו שחקנים שחורים על המסך לדמויות של שחורים, אלא שחקנים לבנים צבעו את פניהם בשחור - מונח שזכה לכינוי BLACKING UP. היום דבר כזה לא היה עולה על הדעת. באופן דומה לכך, המונח CRIPPING UP מתאר שחקנים ללא מוגבלות המגלמים את הדמויות עם המוגבלות.
 
20% מאוכלוסיית בריטניה מוגדרת כאנשים עם מוגבלות, אך רק 5% מהדמויות על המסך מתאפיינות במוגבלות כלשהי כשרק 5% מתוך אותו אחוז קטן מגולם עלידי שחקנים עם מוגבלות. הדמויות המעטות האלה הן לרוב או נבלים ורשעים או דמויות "מעוררות השראה" הזוכות לתשואות על כך שהן חיות, לומדות עובדות ומוצאות אהבה - דברים יומיומיים עבור רוב האוכלוסייה. השאיפה היא, בסופו של דבר, להביא לכך שהמוגבלות לא תהיה המאפיין העיקרי של הדמות אלא רק אחד מיני רבים, ממש כפי שקורה בחיים האמיתיים. רק כך תהיה נוכחות מייצגת, נכונה, מגוונת ומשקפת יותר של אנשים עם מוגבלות בטלוויזיה ובקולנוע.
 

 

בהקשר הזה, משמח לקרוא את הדיווח שהבי.בי.סי מתכוון להכפיל את מספר האנשים עם המוגבלות המועסקים באיגוד השידור הבריטי - על המרקע ומאחורי הקלעים. בתקווה שהדבר ייושם בבריטניה ובמקומות נוספים בעולם, כולל ישראל.

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה