תסמונת קורנליה דה לאנגה - מידע כללי


המאמר עונה על השאלות: מהי תסמונת קורנליה דה לנגה? מתי היא? כיצד התסמונת מאובחנת אצל יילודים ותינוקות?, ומה הסיכוי ללדת ילד שני עם תסמונת קורנליה דה לאנגה?

מערכת abiliko פיגור שכלי 28.03.10

מידע כללי על תסמונת קורנליה דה לאנגה

א. שכיחויות ומספרים | ב. מתי התסמונת התגלתה? | ג. מדוע התסמונת מיוחסת לתחום הגנטיקה? | ד. כיצד התסמונת מאובחנת אצל יילודים ותינוקות? | ה. מה הסיכוי ללדת ילד שני עם תסמונת קורנליה דה לאנגה? | ו. מידע מסייע לאיתור מידע נוסף

תסמונת קורנליה דה לאנגה (Cornelia de Lange Syndrome) היא הפרעה התפתחותית קשה: עם ריבוי מומים מלידה  (multiple congenital anomaly) בד בבד עם פיגור שכלי, שמקורה עדיין אינו ידוע בבירור. מאפייניה: פיגור בגדילה תוך רחמי, ואחר הלידה פיגור פסיכומוטורי קשה וקשיי התנהגות, כמו כן מומים ועיוותים באברי הגוף, במיוחד בגפיים העליונות, במבנה גולגולת קצר ובתווי פנים מיוחדים.

א. שכיחויות ומספרים בתסמונת קורנליה דה לאנגה

מרבית המקרים של תסמונת קורנליה דה לאנגה הם ספורדיים (מקריים) בעקבות מוטציה חדשה. הגורמים לתסמונת ומהלך היווצרותה ידועים בחלקם. מחקרים חדשים מהשנים (2004 עד 2006) מצביעים על קשר בין מוטציות בגן NIPBL לבין חלק מבעלי התסמונת (57%). הגן NIPBL ממוקם על הזרוע הקצרה של כרומוזום 5 (5p13.1), ומקודד חלבון בעל 47 אקסונים. תפקידו של החלבון עדיין אינו ידוע.

שכיחות התסמונת ברחבי העולם היא מקרה אחד ל-40,000 עד 50,000 לידות חיות, ויש הטוענים שהשכיחות גבוהה יותר והיא 1 ל-10,000 לידות חיות. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בשכיחויות בין הגזעים ובין המינים.

ההסתברות להולדת ילד שני עם התסמונת מוערכת בחצי אחוז עד אחד וחצי אחוז. והיא עולה ל-50% אם לאחד ההורים יש תסמינים קלים של תסמונת קורנליה דה לאנגה.

רוב מקרי המוות המדווחים (66% בקרוב) התרחשו בשנה הראשונה או במהלך השנה השניה. שיעור תמותה גבוה זה התרחש במיוחד אצל תינוקות עם פגיעה קשה. תוחלת החיים היא נורמלית אם אין ליקויים חמורים. גורמי המוות השכיחים הם מחלות במערכת הנשימה, מחלות לב ומחלות בקיבה ובמעיים.

ב. מתי תסמונת קורנליה דה לאנגה התגלתה?

דוקטור ברכמן (Brachmann) דיווח בשנת 1916 בפעם הראשונה בספרות המחקרית על ניתוח לאחר המוות של ילד עם פיגור התפתחותי חמור, עם שעירות יתר ועם ליקויים בגפיים העליונות. בשנת 1933 קורנליה דה לאנגה, פרופסור לרפואת ילדים מאמסטרדם, אבחנה שתי תינוקות עם פיגור שכלי ומומים התפתחותיים, וקבעה באופן חד משמעי שמדובר בתסמונת נפרדת. במאמרים רבים התסמונת קרויה על שמם Brachmann-de Lange syndrome, ובקיצור bdls, או רק על שמה של פרופסור דה-לאנגה cornelia de lange syndrome ובקיצור cdls. מאז קביעתה של פרופסור דה-לאנגה דווחו בספרות המקצועית מאות מקרים.

בשנת 1991 התקבלה הסכמה כללית בין גנטיקאים על דיכוטומיה בין מקרים קלאסיים של התסמונת לבין מקרים קלים (12th Annual DW Smith Workshop on Malformations and Morphogenesis).

בשנת 1995 קבוצת חוקרים (Ireland et al) הציעה השערה שאתר הגן האחראי להופעת תסמונת קורנליה דה לאנגה הוא מקטע 3 q26.3 הנקרא cdl1 locus, אך לא נמצאו תימוכין להשערה.

פריצת דרך חדשה נעשתה בשנת 2004 על ידי שתי קבוצות מחקר (Krantz, 2004; Tonkin, 2004), אשר גילו קשר בין מוטציות בגן NIPBL לבין קבוצה משמעותית (קרוב למחצית) מבעלי התסמונת. הגן NIPBL ממוקם על הזרוע הקצרה של כרומוזום 5 (5p13.1) ומקודד חלבון בעל 47 אקסונים. תפקידו של החלבון אותו הוא מקודד עדיין לא ידוע. בשנת 2006 התגלה גן נוסף, SMC1L1 אצל 45 אחוזים מנושאי התסמונת.

ג. מדוע תסמונת קורנליה דה לאנגה מיוחסת לתחום הגנטיקה?

רוב מקרי הלידה של התסמונת הם ספורדיים וכנראה נגרמים מהתרחשות של מוטציה דומיננטית חדשה. מקרים של לידת תאומים זהים עם תסמונת קורנליה דה לאנגה תומכים בהשערה שמדובר בהפרעה שבסיסה גנטי ולא מחלה במהלך ההריון או לאחריו.
שני דפוסי תורשה הוצעו עבור תסמונת קורנליה דה לאנגה: אוטוזומלי דומיננטי ואוטוזומלי רצסיבי. תסמונת קורנליה דה לאנגה כנראה מועברת בתורשה אוטוזומלית דומיננטית וזאת על סמך מקרים בהם להורה עם תסמונת קלה נולדו צאצא אחד או יותר עם תסמונת קורנליה דה לאנגה. קיימים מספר דיווחים על תאומים המייצגים התאמה וחוסר התאמה לסוג תורשה זה, ואף קיימים דיווחים על אפשרות של דפוס תורשה אוטוזומלי רצסיבי במספר משפחות. בכל אופן כיום מקובלת העמדה שמדובר בתסמונת אוטוזומלית דומיננטית. אחוז הסיכון להולדת ילד שני עם התסמונת מוערך בחצי אחוז עד אחד וחצי אחוז אם להורים אין תסמונת קורנליה דה לאנגה ו-50% אם לאחד ההורים תסמונת קלה.

נמצא, בצורה משכנעת, שבמקרים בהם דפוס התורשה אוטוזומלי דומיננטי, האמא היא ההורה המוריש את התסמונת. מאידך, נמצאו מקרים שתסמונת קלה הועברה מאב לבן. לא נמצאו עדויות לדיזומיה חד- הורית (uniparental disomy) בכרומוזום 3. כמו כן דווח גם על מקרים של קרבת דם בין ההורים.

סוג אחד ואף סוגים שונים של סטיה כרומוזומלית נמצאו אצל מספר גדול של בני אדם עם תסמונת קורנליה דה לאנגה. בשנת 1995 קבוצת חוקרים (Ireland et al), הציעה את מקטע 3q26.3 הנקרא, CDL1 locus, כאתר הגן האחראי להופעת תסמונת קורנליה דה לאנגה. מחקרים מולקולריים של הגנים הממפים את זרוע q בכרומוזום 3 לא הצליחו לאשש את ההשערה. נכון להיום אין מבדקים גנטיים או ביוכימיים ספציפיים, ולכן האבחון התוך רחמי מתבסס על פגמים בשלד, פיגור בגדילה עיכוב התפתחותי ולאחר הלידה גם על מבנה ותווי הפנים.

פריצת דרך חדשה נעשתה בשנת 2004 על ידי שתי קבוצות מחקר (Krantz, 2004; Tonkin, 2004), אשר גילו קשר חזק בין מוטציות בגן NIPBL לבין חלק משמעותי מבעלי התסמונת. הגן NIPBL ממוקם על הזרוע הקצרה של כרומוזום 5 (5p13.1) ומקודד חלבון בעל 47 אקסונים. תפקידו של החלבון אותו הוא מקודד עדיין לא ידוע. בשנת 2006 התגלה גן נוסף, SMC1L1 אצל 45 אחוזים מנושאי התסמונת.

מספר ניתוחים לאחר המוות מצביעים על לקויים בהיווצרות המוח הכוללת מספר מופחת של תאי עצב, הופעת תאי עצב שלא במקומם, וחריגויות בקפלים הגורמים לעיכוב פסיכומוטורי.

ד. כיצד תסמונת קורנליה דה לאנגה מאובחנת אצל יילודים ותינוקות?

האבחנה מתחילה בעקבות חשדות מהמראה של היילוד. היא נעשית בתקופה קשה במיוחד להורים יחד ומצטרפת ללחצים הטבעיים שיש להורים בלאו הכי בעקבות הבאת ילד חדש לחיק למשפחה.
אבחון של תסמונת קורנליה דה לאנגה במקרים קלאסיים, מובהקים, על פי רוב די ברור ופשוט, אולם האבחון במקרים קלים יותר הוא קשה ומאתגר אפילו רופאים מנוסים.
תווי הפנים הם התסמינים המסייעים לאבחון יותר מכל הסימנים הגופניים האחרים לביסוס החשד שמדובר בתסמונת קורנליה דה לאנגה וקביעת האבחנה. אצל כמה ילדים עם תסמונת קלה התסמינים בולטים רק לאחר גיל שנתיים-שלש. ויש מקרים ששילוב זה של תווי הפנים עלול להיעדר בזכרים שלפני גיל ההתבגרות.
ולקחת בחשבון תסמונות נוספים:

  1. Dup(3q) syndrome -partial trisomy on chromosome arm 3q
  2. Coffin-Siris syndrome
  3. Holt-Oram syndrome
  4. Fryns syndrome -prenatal diagnosis

מומלץ לבצע במידת הצורך אבחנה מבדלת מתסמונת אלכוהול עוברית (Fetal Alcohol Syndrome).

ה. מה הסיכוי ללדת ילד שני עם תסמונת קורנליה דה לאנגה?

הסבירות להולדת ילד שני עם תסמונת קורנליה דה לאנגה היא קטנה ביותר, חצי אחוז עד אחד וחצי אחוז אם ההורים בריאים ו-50% אם אחד ההורים עם תסמונת קורנליה דה לאנגה. אבחון של תסמונת קורנליה דה לאנגה במקרים קלאסיים, על פי רוב די ברור ופשוט, אולם האבחון במקרים קלים יותר הוא קשה ומאתגר אפילו רופאים מנוסים. כישלון באבחון הורה עם תסמונת קלה תשפיע על הערכת הסיכונים בהריונות הבאים.
האם קיימות בדיקות בהריון לאיתור תסמונת קורנליה דה לאנגה?
נכון להיום אין בדיקות גנטיות או ביוכימיות ספציפיות לאיתור התסמונת. אבחון טרום לידתי נעשה לאחר הערכה קפדנית של הממצאים באולטרא סאונד. הם כוללים את הבדיקות הבאות: פיגור בגדילה, מומים בגפיים, בקע סרעפתי, זרועות קצרים, ידיים לא מפותחות ופגמים במבנה הגולגולת האופייניים.

על אף האמור למעלה ובעקבות המחקרים החדשים, מומלץ להתייעץ עם יועץ גנטיקה.

ו. מידע מסייע לאיתור מידע נוסף

1. חוקרים שכדאי לעקוב אחריהם

Lynette A. Gillis, Ian D. Krantz, Tonkin ET, Ben-Asher E

2. מילות מפתח לחיפוש באינטרנט

Cornelia de Lange syndrome, CDL, CDLS, Brachmann-de Lange syndrome, BDLS
MIM 122470, NIPBL

3. קישורים לאתרים ומאמרים חשובים

  1. emedicine - מעודכן יותר

4. מאמרים בשפה האנגלית

NIPBL Mutational Analysis in 120 Individuals with Cornelia de Lange Syndrome and Evaluation of Genotype-Phenotype Correlations

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה