'תעשו מקום – עמדות אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם בנושא הזכות לדיור בקהילה וסל סיוע אישי'.


"כל הזמן מחליטים עבורי, בלי לספק תנאים מינימליים לעצמאות". הדוח החדש של ארגון "בזכות" שאל מה בעצם הרצונות של אנשים עם מוגבלות בנוגע לדיור בקהילה, ומה הם צריכים כדי לסייע במימוש הזכויות האלה.

מערכת abiliko 13.07.18

 

הדוח החדש של ארגון "בזכות" נולד על רקע המאמצים של קואליציה של ארגונים לקדם את חקיקת פרק חיים עצמאיים בקהילה וסל סיוע אישי ולהבטיח את הזכות של כל אדם עם מוגבלות לחיים עצמאיים בקהילה (כיום מרבית אנשים עם מוגבלות המבקשים תמיכה בדיור מתגוררים במוסדות). הארגון רצה להבין מה אנשים עם מוגבלות רוצים בנוגע לדיור בקהילה ומהם התמיכות והסיוע האישי שיוכל לאפשר חיים עצמאיים בקהילה.

 

הדוח התבסס על שאלון שנבנה בעזרת קבוצת חשיבה שכללה אנשים עם מוגבלות, בני משפחה, ואנשי מקצוע. הפצת השאלון נעשה בשיתוף עם קואליציית הארגונים המובילה את החקיקה. הדוח מביא את תשובותיהם של 235 אנשים מתוכם 82 אנשים עם מוגבלות, לשאלון שהפצנו. הדוח מסכם נתונים מספריים וכן ציטוטים ותמות מרכזיות שעלו. הנה כמה ממצאים מרכזיים:

 

  1. רוצים לגור בקהילה-

68% מהנשאלים אינם מרוצים ממקום מגוריהם ו-97% לתוכם רוצים לגור בקהילה.

אנשים עם מוגבלות רוצים לגור בקהילה, באופן עצמאי ככל הניתן, תוך מימוש חירותם ובחירותיהם ותוך קבלת סל סיוע אישי גמיש ומותאם לצרכים שלהם. הפער בין הרצון של המשיבים לבין מציאות השירותים בישראל הוא עצום.

 

  1. אוטונומיה ובחירה כעוגן-

47% מקרב אנשים עם מוגבלות קשרו ביוזמתם בין בחירה ואוטונומיה לבין תמיכה בתחום הדיור. כלומר, המשיבים מדגישים את רצונם כי כל מנגנון שמספק סיוע לחיים בקהילה ישים דגש על בחירה ומימוש.

 

  1. ממיטת סדום לחליפה אישית-

מהשאלונים עולה כי גם אנשים עם מוגבלות קשה, הזקוקים לתמיכות רבות מעוניינים לגור בקהילה. כך שהחלוקה הדיכוטומית הקיימת היום בין מסגרות כוללניות לבין דיור עצמאי בקהילה עושה עוול – היא לעיתים מעניקה תמיכה עודפת ולעיתים תת-תמיכה, ובשני המצבים אין הלימה בין הצרכים של האדם לבין התמיכה הניתנת לו בפועל.

 

הדוח המלא בקישור

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה