אתר הקהילות והמומחים
המקיף בישראל בתחום המוגבלויות
הרשם
מעוניין להפנות שאלה לקהילה?
חפש
חפש הכל    חפש אנשים    חפש בשאלות ותשובות

נכויות פיזיות

חיות מיוחדות לאוכלוסיות מיוחדות

כתבה בעתון הארץ על ספרה של רחל גילשטרום, המיועד בעיקר לאנשי מקצוע, מתמקד באפשרויות להתערבות ולטיפול בעזרת חיות מחמד בקרב ארבעה מגזרים ספציפיים: בעלי הפרעות רגשיות, לקויי למידה, אוכלוסייה הסובלת מפיגור שכלי ואוכלוסיית האוטיסטים.

28/03/10

חיות מיוחדות לאוכלוסיות מיוחדות

גילשטרום רחל, חיות מיוחדות לאוכלוסיות מיוחדות (טיפול בעזרת בעלי-חיים במגוון אוכלוסיות מיוחדות), הוצאה אוח'

מאת עדנה לוינשטיין                                                         יום שני, 24 בפברואר 2003, מוסף בריאות, הארץ


מחזה נפוץ ברחובותינו הוא מראם של קשישים וקשישות (שלא לומר ישישים וישישות) המהלכים לאטם ובידם קצה רצועה שלקצה השני מחובר כלב. הם פוסעים מדוד- מדוד על המדרכה, והכלב הנאמן מתאים את עצמו לקצב הליכתם. האהבה הדו-צדדית השופעת משני הכיוונים ניכרת לעין.

ואכן, השפעתם הטובה של בעלי חיים על בני אדם ידועה שנים רבות ומיושמת בתחומים שונים בהצלחה. לבעלי החיים מייחסים כוחות נסתרים המסוגלים לפתוח את לבם של האנשים הסגורים ביותר ולצלוח את המגבלות הרגשיות והשכליות שהם סובלים מהן ולרכך את קשיחותם.

ספרה של רחל גילשטרום, המיועד בעיקר לאנשי מקצוע, מתמקד באפשרויות להתערבות ולטיפול בעזרת חיות מחמד בקרב ארבעה מגזרים ספציפיים: בעלי הפרעות רגשיות, לקויי למידה, אוכלוסייה הסובלת מפיגור שכלי ואוכלוסיית האוטיסטים. המחברת, מרצה במכללת גורדון, עסקה במסגרת לימודיה בחקר השפעתה של חשיפת ילדים אוטיסטים לבעלי חיים, וזה שש שנים שהיא עוסקת בטיפול בעזרת בעלי חיים בקרב אוכלוסיות מיוחדות.

בספרה סוקרת גילשטרום את הליקויים האופייניים לכל אוכלוסייה, ומביאה את סיפוריהם האישיים של מטופלים שונים, שבהתאם לליקויים שמהם סבלו הוצעו להם הדרכים לעזרה בסיועם של בעלי חיים.

יתרונם הפיסיולוגי, הפסיכולוגי והחברתי של בעלי החיים נזכר לראשונה באנגליה בשנת 1792,  בבית מחסה לחולי נפש, שבו שימשו החיות חלק מן הסביבה הטיפולית. לפי מה שמסופר לנו בספר, הצליחו המטופלים, באמצעות הטיפול והדאגה לרווחתן של החיות, לשפר את יחסיהם החברתיים. לטענת המחברת, המתמקדת בארבע האוכלוסיות שנמנו לעיל, מציעים בעלי החיים לסובלים מהפרעות רגשיות אמצעי לביטוי העולם הפנימי שלהם ולשיפור הכישורים החברתיים, בכך שהם מעניקים להם תמיכה רגשית. לאוטיסטים משמש בעל החיים כמתווך לקשר האנושי ואמצעי לוויסות חושים לקויים; ללקויי למידה- בעל החיים הוא מניע ללמידת מיומנויות לימודיות ולבעלי פיגור שכלי עמוד משמש בעל החיים מקור גרייה תנועתי ותחושתי חזק.

הוכח שבעל החיים יוצר גירוי חושי חזק לכל החושים והחלק הראשוני והמהותי במפגש בינו לבין האוכלוסיות המדוברות מבוסס על מגע רב, ליטוף, סירוק, הרמה, חיבוק, משחק והאכלה.

הספר מכיל הצעות רבות גם למשחקי בעלי חיים עם ילדים מוגבלים בתנועותיהם, עם ילדים שכושר הביטוי שלהם פגום, או שיש להם ליקוי בזיכרון השמיעתי. מסתבר שלבעלי החיים יש יכולת רבה בפיתוח ובחיזוק יכולת ההבעה. הקשר אתם הוא בלתי אמצעי, בלתי מילולי, ומבוסס בעיקרו על צפייה ומגע. כך יכול הילד החושש מכישלון ביכולת ההבעה שלו לפתח קשר בלתי מילולי בעזרת ה"מתווכים" האלו, ביחד עם שאר חברי הקבוצה, תוך פעילויות משותפות של מגע, משחק והאכלה.

בהמשך מקדישה המחברת פרק הקשור ברווחתם של בעלי החיים עצמם, אלה המוצאים את עצמם מתנדבים בעל כורחם למשימה הלא-אטרקטיווית הזאת. היא מציעה דרכי טיפול בחיות המחמד שנבחרו לטיפולים, התאמת מגורים מרווחים, מזון מתאים ויחס הולם, בעיקר כדי שיהיו רגועים ובעלי כוונות טובות כשהם יוצאים לעמל יומם.

כתבות נוספות

 
 

תאריך עדכון: ‏יום שישי 28 ‏בנובמבר ‏2008

הדפסה
הוספת תגובה
תגובות
סגור הכל | פתח הכל
אין תגובות לכתבה

המומחים והארגונים הנבחרים

בזכות
בזכות - המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות פועל לקידום זכויותיהם של אנשים עם כל סוגי המוגבלות ובכל תחומי החיים. הארגון פועל...
חנה אלג‘ם
אני בעלת נסיון רב בשיפור, ייעול ומיקסום תוצאות לעמותה, מפעילות גיוס המשאבים המתבצעת בה. אני מציעה לחלוק את הידע שצברתי עם עמותות...
ברמדיקס
המרכז הרפואי למימוש זכויות רפואיות הראשון בישראל.

תורמי התוכן הגדולים

ליאור  יואל
ליאור פסיכולוג חינוכי מומחה העוסק באבחון וטיפול של ילדים, מתבגרים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה ובהדרכת ההורים...
נורית פלג וולברג
שמי נורית, אני בת 33 בוגרת תואר שני במידענות ותעודה בעיתונאות. אנינ חולה במחלה גנטית בשם דסאוטונומיה משפחתית, הפוגעת במערכת...

כלים ומידע נוסף

מילון מונחים

לא פעיל זמנית. מצאת ביטוי שאינך מבין עד הסוף? לרשותך באתר מילון מונחים מפורט.

אינדקס

מאגר המומחים ובעלי המקצוע המלא ביותר במקום אחד.

עצות שימושיות

אתה לא הראשון - קבל עצה מבעל ניסיון!

יומן אירועים

היה הראשון להתעדכן על אירועים קרובים.

פרסם אצלנו

קהל יעד מפולח ועוד יתרונות בלעדיים. טלפן עכשיו!

הצטרפו למועדון לקוחות

זה חינם! לחץ כאן והירשם למועדון לקבלת הטבות.

גלרייה

תמונות מפעילות הגופים השונים

קניות

צא למסע קניות בלי לעזוב את המחשב...

שותפים לדרך

קרא עוד על השותפים לחזון שלנו

קהילות
תחומי עניין נבחרים
חיפושים
פופולריים
פורומים
ארגונים ומומחים
בלוגים נבחרים
ארגונים חברתיים
נותני חסות ושותפים
סגור חלון
שלח הודעה
סגור חלון
סגור חלון
כניסה לאתר

לכניסה לאתר יש להזין כתובת מייל וסיסמא:

זכור אותי
התחבר
סגור חלון
תזכורת
משתמש רשום
תזכורת
סגור חלון
דווח על תוכן פוגעני
סגור חלון