הגבלה מכנית ובידוד של מטופלים באשפוז פסיכיאטרי - חוזר מנכ"ל משרד הבריאות


הגבלת מכנית של מטופל או בידודו הינם אמצעים קיצונים, ועל המערכת לשאוף לצמצום השימוש באמצעים אלה ככל האפשר. יש לייחד שימוש באמצעים אלה למקרים חריגים ביותר, במידה הנדרשת בלבד, ורק לצורך מניעת סכנה פיזית ממשית מיידית למטופל או זולתו.

מערכת ממ“נ 10.04.18

הגבלה מכנית (קשירה) ובידוד של מטופל באשפוז פסיכיאטרי
בעקבות חשיפה בתקשורת של אירועי קשירה ובידוד חמורים החל משרד הבריאות בפעילות לצמצום הקשירות והבידוד של מטופלים באשפוז פסיכיאטרי. ב-1.4.201 פירסם משרד הבריאות חוזר מנכ"ל בנושא.

מתוך המבוא לחוזר מנכ"ל משרד הבריאות מ-1.4.2018 בנושא :

ביום 24.5.2016  מונתה על ידי ועדה לצמצום ההגבלה המכנית בישראל בראשות ד"ר בעז לב, אשר התבקשה להמליץ על דרכים ותוכניות התערבות לצמצום עד כדי מניעת הצורך בשימוש באמצעי זה.
ביום 29.5.2017 הגישה הוועדה דו"ח מקיף ומפורט הכולל מסקנותיה והמלצותיה כשהעיקרון המוביל הוא כי צמצום השימוש באמצעים אלה חיוני להבטחת כבוד המטופל, בריאותו ורווחתו, ועולה בקנה אחד עם אקלים בטוח ומקצועי במחלקות האשפוז הפסיכיאטרי.
הדו"ח כולל המלצות רבות, חלקן ניתנות ליישום מיידי וחלקן האחר דורש ביצוע שינויים מבניים, תקציבים ונורמטיביים (תיקוני חקיקה ותקנות).

החוזר שפרסם משרד הבריאות הינו צעד ראשון ממכלול נדרש והוא מהווה את המשך הדרך לשינוי. הנחיות החוזר נכתבו ברוח המלצות הוועדה ובהלימה לתשתית הקיימת.

חוזר מנכ"ל משרד הבריאות בנושא הגבלה מכנית ובידוד מטופלים באשפוז פסיכיאטרי >

 

משרד הבריאות יגביל קשירות בבתי חולים פסיכיאטריים-כתבה ב"הארץ", 9.4.208 >

 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה