2 באפריל - יום האוטיזם הבינלאומי


היום הבינלאומי למודעות לאוטיזם מנסה לשנות דעות קדומות ותפיסות חברתיות בנוגע לאנשים על הספקטרום האוטיסטי, ולהביא לחברה יותר סובלנית ומכילה לאחר.

מערכת abiliko 02.04.18

כמדי שנה מציינים ב-2 באפריל את יום המודעות לאוטיזם. הנה כמה כתבות ותכנים מעניינים שעלו ברשת:

 

1.

בית אקשטיין פרסמו חוברת הדרכה להורים לבני ובנות נוער עם אוטיזם בכל הנוגע להתבגרות מינית וגיל ההתבגרות.
החוברת הינה המשך של שיתוף הפעולה המוצלח בין ארגון בית אקשטיין לארגון Autism Speaks העולמי. החוברת בעברית הופקה ותורגמה מאנגלית על ידי בית אקשטיין במטרה להנגיש את נושא האוטיזם בישראל. מוזמנים להוריד את העותק הדיגיטלי בקישור הזה לשתף עם קרוביכם.

עטיפת חוברת ההדרכה

 

2. 

במדור "הדיבור" של אתר "רשת" התפרסם מונולוג של יעל יוספברג, אימא לילד אוטיסט. כשהיא הלכה לראות איתו הצגה והוא חטף התקף, אמא מאחוריה אמרה לה: "מתי נפסיק לסבול ואת תצאי איתו החוצה?"
לכבוד יום המודעות הבינלאומי לאוטיזם, יעל חושפת את הסיפור שלה ושל בנה בתקווה שאנחנו נלמד לגלות סבלנות.

 

 

3.

אור אלתרמן-ברנע פרסמה פוסט בפייסבוק, בתקווה לשנות את תפיסת הציבור בנוגע לאוטיזם ואת האופן שבו אנו משתמשים במילה "אוטיסט". בין השאר, היא כותבת:

"תפסיקו להגיד שכולנו אוטיסטים.  כשאתם אומרים שכולנו אוטיסטים אתם בעצם מבטלים את הקשיים המאוד ממשיים שיש להם וחוסמים את הדרך של החברה להבין ולהתחשב בהם.

"תפסיקו להגיד 'הוא לא נראה אוטיסט'. אוטיזם זה לא תמיד משהו שרואים. זה לא מקל עלינו ההורים, זו לא מחמאה, זה אפילו ממש להפך.

"תפסיקו להגיד שהם צריכים להשתלב. אף אחד לא בחר להיוולד אוטיסט והוא לא צריך להתאים את עצמו אלינו כי אנחנו שבויים בכל מיני תפיסות של איך כולם צריכים להתנהג ולהיראות. לחברה יש אחריות מלאה להכיל את כולם. אלה אנחנו שצריכים לייצר את ההתאמות כדי שכולם ירגישו שייכים."

לפוסט המלא.

"אבל הוא לא נראה אוטיסט"

4.

דנה דימנט פרסמה פוסט ובו כתבה בכאב על ההגדרות השגויות והאבחנות המוטעות סביב אנשים על הספקטרום האוטיסטי לאורך עשרות שנים, הגדרות שהביאו לא רק לצילוק נפשי של אוטיסטים ובני משפחותיהם אלא גם למותם הישיר במעורבותו של ד"ר הנס אספרגר, רופא גרמני שפעל בשנות ה-40 בגרמניה הנאצית.

"חברות וחברים שלי על הרצף: בואו נהיה מודעות ומודעים.
בואו נחקור מי המציא את ההגדרות אודותינו. מה אומרים הסמלים שמייצגים אותנו שלא מבחירתנו (כמו סימן הפאזל שלעולם לא תמצאו על הקיר שלי ומסמל את היותנו "חידה" לנוירוטיפיקלים אבל כלל לא מדבר עלינו כבנות ובני אדם.) מי קבע מה זה אוטיזם. מה הייתה ההיסטוריה שלה או שלו והאם בכלל הם היו בעדנו.
בואו נהיה מודעות ומודעים לזכויות שלנו. להיסטוריה שלנו. לקהילה שלנו. בואו נהיה חקרניות וחקרנים. בואו לא נקבל שום דבר ואף אחת כמובן מאליו."
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה