משרד הבריאות מקים בבתי החולים מערך מרכזים למיצוי זכויות מטופלים


משרד הבריאות חנך היום בבית החולים איכילוב את המרכז הראשון למיצוי זכויות מטופלים שיוקם בכל בתי החולים.המערך יפעל בבתי חולים כלליים ופסיכיאטריים ויסייע למטופלים באופן יזום במתן מידע, בירור זכויות, הגשת בקשות, פניות וערעורים ומעקב עד למימוש הזכויות במלואן.

מערכת ממ“נ 27.03.18

משרד הבריאות חנך היום בהשקה חגיגית של המרכז הראשון למיצוי זכויות מטופלים בבית החולים איכילוב.
המרכז הוא ראשון מתוך מערך ארצי שיוקם בפריסה רחבה בכל הארץ.

הטקס נערך במעמד סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, מנהל בית החולים הפרופ׳ רוני גמזו , התורם מר גדליה דורון וכן ד״ר ענת עקה זוהר ראש מינהל איכות ושירות במשרד הבריאות .

 

סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן אמר: ״אנו שמחים לקראת המרכז הראשון שקם. אחריו יקומו עוד רבים. מהיום הסבל הרב שנגרם למטופלים שמנע מהם לממש את זכויותיהם, ייפסק, מרכזי הזכויות של משרד הבריאות ייקחו אחריות מלאה למימוש מלא של זכויות המטופלים תוך פניה יזומה למטופלים וקידום הנושא מולם ומול כל משרדי הממשלה והרשויות הרלוונטיות והכל במקום אחד ללא טרטור וטרחה על המשפחות בשעה שהם זקוקים לסיוע. אנו מברכים את המרכז הרפואי סוראסקי על פתיחת מרכז הזכויות הראשון בשעריו ומצפים לפתיחת המרכזים הבאים בבית החולים רמב"ם, זיו ובכפר שאול. במהלך 2018-9 נפרוס 30 מרכזי זכויות בכל הארץ לרווחת מטופלינו. אני רוצה לסיים בברכה חודש ניסן שבו ישועות יקיפו את החודש. מאחל חג כשר ושמח לחזור כולם אחרי החג עם כוחות מחודשים עם בריאות טובה.”

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל הוסיפה: ״תמיד כייף לי לשתף פעולה עם השר ליצמן. אנחנו מסייעים לאזרחים הותיקים למצות את זכויותיהם בתחנה אחת בבית החולים. המרכז הזה הוא דרך משמעותית בתהליך מיצוי זכויות. שוב ללא טרטור הכל במקום אחד מסודר.״

הפרופ׳ רוני גמזו מנהל בית החולים איכילוב : ״זוהי יוזמה מבורכת ומיוחדת , שני שרים נרתמו למשימה זו . יוזמה לעשרות בתי חולים שעוברת בין שני המשרדים ומראה איך לוקחים את המטופל ועוזרים לו להתגבר על כל הבירוקרטיה ולמצות את הזכויות שלו. תודה למשפחת דורון על התרומה לנושא.

ד״ר ענת עקה זוהר ראש מינהל איכות ושירות במשרד הבריאות : ״זהו יום מאוד מרגש לפתוח היום את מרכז הזכויות הראשון. חלמנו את הרעיון הזה כל כך הרבה זמן וגייסנו מספר משרדי ממשלה כדי לייצר שרות טוב יותר למטופלים ולאזרחים של מדינת ישראל . זה לקח שנתיים אך בסופם הצלחנו להקים את המרכז הראשון.
עד סוף 2019 נקום בפריסה מלאה. אני רוצה להודות מאוד לשותפים שלנו שעזרו להקים את המקום.
איילת גרינבאום אריזון ראש אגף השירות במשרד הבריאות ציינה: "אני מתרגשת וגאה שהגענו ליום בו אנו חונכים את מרכז הזכויות הראשון של המשרד לאחר פעילות ענפה לקידום הנושא. מרכז הזכויות יסייע למטופלים ובני משפחותיהם במימוש זכויותיהם מול כל משרדי הממשלה ואנו מקווים ומאמינים שבזכות המרכזים שיוקמו מטופלים רבים ימצו את זכויותיהם. אני רוצה להודות לחברי ועדת ההיגוי שמלווים את הפרויקט מראשיתו ואת נטע הבלין, מנהלת תחום מיצוי זכויות במשרד על הובלת הנושא.
למדנו רבות ממרכז המידע והשירות במרכז הרפואי מאיר ואנחנו מודות לד"ר וירטהיים על שיתוף הידע והניסיון, ועל ההשארה בהקמת מרכזי הזכויות."

התורם גדליה דורון: ״אני גאה שיכולתי לסייע בהקמת המרכז ונרתמתי למשימה. אני מאחל בריאות שלמה לכולם ושלא נצטרך את המשרד ולבקר פה סתם .״

רקע כללי:

מטופלים רבים חווים קושי בירוקרטי רב במיצוי זכויות המגיעות להם ממשרדי הממשלה, רשויות מקומיות וממערכת הבריאות וכתוצאה מכך לא מממשים זכויות המגיעות להם על פי חוק. דו"ח מבקר המדינה משנת 2015 קבע כי משאבים רבים הנמצאים בידי הממשלה לא מועברים לציבור מאחר ואלו אינם מכירים או תובעים את זכויותיהם.

משרד הבריאות החליט לצאת ביוזמה להקמת מערך מרכזים למיצוי זכויות מטופלים בהובלתו של מינהל איכות ושירות. המערך יפעל בבתי חולים כלליים ופסיכיאטריים ויסייע למטופלים באופן יזום במתן מידע, בירור זכויות, הגשת בקשות, פניות וערעורים ומעקב עד למימוש הזכויות במלואן. ההסתכלות במרכזים תהיה על מכלול הזכויות של המטופלים מהממשלה, ממערכת הבריאות ומהרשויות. העזרה תינתן על ידי אנשי מקצוע ובסיוע מתנדבים.

להודעת משרד הבריאות >

 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה