יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

עין סוכרתית – האם היא מגבילה אותנו?


moeiz מתוך הבלוג של moeizהביטוי "עין סוכרתית" מתייחס בדרך כלל למחלות עיניים הנוצרות עקב מחלת סוכרת ובדרך כלל למחלה אחת ספציפית יותר, רטינופתיה סוכרתית. הסיכוי לפתח את המחלה תלויה במספר גורמים:

1. משך הסוכרת – המחלה בדרך כלל את מי שסובל מסוכרת יותר מעשור

2. איזון לקוי של הסוכרת מגביר את הסיכוי למחלה

3. מעורבות של גורמי סיכון נוספים כגון יתר לחץ דם או אי ספיקת כליות

4. רקע משפחתי, במיוחד במקרים החריפים יותר

5. היריון בקרב מי שסובל מסוכרת סוג 1

שלבי המחלה

המחלה מורכבת משני שלבים. השלב הראשון הוא השלב הלא שגשוגי ובו נפגע הדופן של כלי הדם המגיעים אל הרשתית ונוזלי דם וחומרים אחרים מתחילים לזלוג אל הרשתית. אם תתפתח בצקת, תיתכן פגיעה מורגשת בראייה.

השלב המתקדם יותר הוא השלב השגשוגי בו נוצרים כלי דם חדשים ושברירים שמדממים על הרשתית ועשויים אף לנתק אותה ממקומה. כלי הדם האלו נקראים כלי דם פתולוגים והם עשויים לגרום לירידה חדה ולעיתים אי הפיכה בראייה עד כדי עיוורון מוחלט.

איתור מוקדם ובדיקות תקופתיות

לרוע המזל, לעיתים קרובות פגיעת המחלה לא מורגשת עד לשלבים המתקדמים בהם כבר קיימת הבצקת באזור מרכז הראייה או חל דימום מכלי הדם הפתולוגיים. לפיכך, כל חולה סכרת חייב להיבדק אצל רופא עיניים באופן קבוע מדי תקופה. שמירה על אורח חיים בריא, הפחתת גורמי הסיכון האחרים ואיזון מחלת הסוכרת עשויים להגן מפני המחלה.

הטיפול המקובל במחלה

ישנם מספר אמצעים לטיפול במחלה ולעיתים עושים שימוש בכמה מהם באופן מקביל:

הטיפול הוותיק ביותר הוא טיפול בלייזר המסוגל לעצור את התהליך, אך הוא אינו מסוגל לתקן את הנזק שכבר נגרם.

טיפול אחר הוא טיפול בנוגדי VEGF, אותו חומר המעודד את הצמיחה של כלי הדם הלא בריאים. הטיפול עשוי להביא לנסיגה של כלי הדם ואף להפחית את הבצקת, אך הוא פולשני ודורש מספר זריקות תוך עיניות בהרדמה מלאה.

במקרים מסוימים בהם כבר התפתחה בצקת, ניתן להשתמש בזריקות סטרואידים באופן מבוקר.

קראו מדוע מומלץ לשלב בין הטיפול המערבי לטבעי >>

טיפולים משלימים

טיפולים משלימים כגון זה אשר מציעה הרפואה הסינית מתמקדים בשלב הנוכחי של המחלה ומפרידה בין הסימפטומים השונים (לדוגמה, קיים הבדל בין בצקת לבין הפרשות "רכות" או "קשות").

באופן זה, דווקא השליטה בסימפטומים מאפשרת להתמקד בגורם המחלה, כאשר המטרה היא בדרך כלל לחדש את אספקת הדם לאזורים הסובלים מתת אספקה של חמצן (איסכמיה) וכך לעצור את התפתחותם של כלי הדם הפתולוגיים.

הטיפול עצמו אינו נועד להחליף את הטיפול הסטנדרטי, אלא לפעול במקביל אליו בתקווה להפחית את השימוש בשיטות הפולשניות יותר. לרוב נעשה הטיפול באמצעות שילוב בין דיקור סיני לבין צמחי מרפא, אך הוא חייב להיות מותאם לכל מטופל באופן ספציפי ולשלב בו נמצאת המחלה. טיפול יעיל המתחיל בשלב המתון של המחלה מצליח בדרך כלל למנוע את ההידרדרות לשלב המתקדם ופגיעה חמורה בראייה.

עוד על מחלות עיניים ורשתית תוכלו לקרוא כאן >>


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה