תורת הגזע של קליפורניה


איגניקה אמריקה מזועזעת מגילויים חדשים על עיקור וסירוס של רבבות גברים ונשים מראשית המאה העשרים ועד שנות השישים.

מערכת abiliko פיגור שכלי 28.03.10

תורת הגזע של קליפורניה

"היא מהטיפוסים הצחקניים והמסוכנים האלה, עבריינית מין, חסרת מוסר. זייפה צ'קים ולילות רבים שהתה הרחק מביתה" - נכתב בדוח רפואי על נערה בת 16 מקליפורניה. הטיפול: עיקור. אמריקה מזועזעת מגילויים חדשים על עיקור וסירוס של רבבות גברים ונשים מראשית המאה העשרים ועד שנות השישים.

מאת אלכס דורון                                                                         יום שישי, 25 ביולי 2003, מוסף שבת, מעריב


 הרבה אנשים בקליפורניה קברו עצמם השבוע, מרוב בושה. "לא שמענו, לא ידענו, לא נרמזנו", היתה התגובה המקובלת בקרב אישי ציבור בכירים. "איך יכול היה הדבר להתרחש אצלנו, מתחת לשמי התכלת ולאור השמש - במשך יובל שנים ועד לפני 40 שנה?" שאלו שם בתמיהה.

השלדים שיצאו עכשיו מהארון, הם אלפי מסמכים מצהיבים ב-59 ארגזים אפורים, שנתגלו במרתף המכון הטכנולוגי בקליפורניה, קל-טק, אחד ממוסדות המחקר המדעי היוקרתיים בעולם. המסמכים ששוחררו בינתיים למחקר בלבד - שליש מהארגזים ייפתחו רק ב-2005 - הם ארכיון "הקרן להשבחת האדם", גוף פרטי מפאסדינה שקידם רעיונות גזעניים. הם חושפים בפירוט מצמרר, כיצד אישים רבי-השפעה מנכבדי קליפורניה, נתנו יד והרבה כסף למעשים מזוויעים בשם המדע, שתכליתם "לסייע בהכוונת עתיד המין האנושי".

מכבסת המילים ניסתה להסתיר בדרך זו עיסוק נרחב ומקיף בעיקור וסירוס של רבבות בני-אדם, שהתנהגותם, אורח חייהם או בריאותם נראו במאה העשרים כ"כבלתי ראויים", או מאיימים על ערכיה של החברה האמריקנית השמרנית. הדוחות מגלים גם כיצד הפעילות בקליפורניה, תרמה להפצת הרעיונות המפלצתיים עליהם נבנתה תורת הגזע, ואף התפרשה בגרמניה הנאצית כמעודדת את מדיניות "השבחת הגזע" של אדולף היטלר.

עניים וחולי נפש

 על פי הערכות עדכניות, יותר מ-20 אלף איש עוקרו על פי חוק, בבתי חולים ממשלתיים בין 1909 ל-1960, ועל פי אחת הגרסאות, אולי אפילו עד 1970. כל העומדים מאחורי המבצע הנרחב סברו, שעל ידי כך הם תורמים חלק מכריע לפתרון רדיקלי של בעיות חברתיות - בעיית העוני, חיים מתירניים וטיפול יעיל בכאב הראש הציבורי: צפיפות יתר במוסדות ציבוריים כבתי חולים, מוסדות אשפוז לחולי נפש ומפגרים.

ביום רביעי השבוע הוזעקו מחופשותיהם אישי צמרת מהפוליטיקה הקליפורנית לכנס בסקרמנטו המעולפת בחום של 42 מעלות. הם שמעו דיווחים מצמררים מצוות היסטוריונים שבחנו את המסמכים הגנוזים. נכחו גם בכירים ממערכת בריאות הנפש. כולם שתקו. "שמעתי את הלהבים של מאווררי התקרה חותכים את האוויר הדחוס", סיפר אחד המשתתפים. בכנס הועלתה דרישה למאמץ למחיקת החרפה והכתם, ולתקציב לאיתור מהיר של אלו שעודם בחיים, שורדי "המבצע הרפואי" האיום - ולפצותם.

חשכת השמרנות

שתי דוגמאות מנחות את מקבלי ההחלטות לנושא הפיצויים: במחוז אלברטה שבקנדה עיקרו חולי נפש בשנים 1972-1928 ועתה הוקצבו שם 55 מיליון דולר לפיצוי למשפחותיהם. שבדיה תפצה ב-21,250 דולר כל מעוקר מהשנים 1975-1941.

"אבל בקליפורניה זה הסיפור הגדול ומעורר החלחלה בכל ההיסטוריה של הפסבדו-מדע ששמו 'אויגניקה', השבחת הגזע האנושי, "אמר השבוע פרופ' פול לומברדו, מומחה לביואתיקה מאוניברסיטת וירג'יניה. לפני ארבעה חודשים בהרצאה סגורה, היכה לומברדו בהלם את ועדת הסנאט בקליפורניה, עד שמושל המדינה מיהר לפרסם הודעת התנצלות.

לומברדו: "מה שמיוחד בקליפורניה הם המאמצים שהשקיעה אותה קרן. היא עיצבה את המדיניות, היוותה חולייה מקשרת בין המגזר הפרטי לממשל מבצע הזוועה".

"צייד הנאצים", ד"ר אפרים זורוף ממכון ויזנטל בישראל, מסביר: "באותן שנים, ובתקופת השיא של הקרן, בין 1926 ל-1942, נשלטה קליפורניה בידי הארכי-שמרנים, רפובליקנים ימניים קיצוניים. היום השפעתם שם מעטה. קליפורניה עברה טלטלה גדולה - ממבצר השמרנות החשוכה, למדינה ליברלית, יחסית. דוגמא: מחוז אורנג'-קאונטי, דרומית ללוס-אנג'לס, היה מעוז הריאקציה, שהשפיע על כל ארצות-הברית. התפנית התחוללה תודות לשינויים הדמוגרפיים שקליפורניה עברה מאמצע מלחמת העולם השנייה ואילך, כשהוקמו מפעלי תעשייה והחלה אליה נהירה המונית".

בין המסמכים שנחשפו עתה בולט דוח "הערכת אישיות" על נערה בת 16, שבו הוסבר מדוע יש צורך בעיקור כפוי. "היא מהטיפוסים הצחקניים והמסוכנים האלה, עבריינית-מין, חסרת מוסר. זייפה צ'קים ולילות רבים שהתה הרחק מביתה", ציטט השבוע הלוס אנג'לס טיימס מהדוח שנחשף. ההמלצה התקבלה והנערה אכן עברה עיקור.

נאנסה ועוקרה

 במסמך אחר, בתיק רפואי של צעירה בת 20, נכתב: "להמחשת עובדה ששום רפה-שכל אינו בטוח, אלא אם עוקר - הנה צעירה זאת מלוס-אנג'לס שרמת שיכלה כשל ילד בן שלוש. בעלת גבנון, והיא גם מכוערת. ניתן לחשוב שאיש לא ינסה לבצע בה מעשה מגונה. לכן הוריה השאירוה לבדה בבית. יום אחד היא נאנסה בידי מוביל הקרח. נולד תינוק לא-חוקי. לכן נשלחה למוסד ממשלתי לעיקור".

בתיק רפואי של צעירה אחרת בת 20 נכתב: "הוריה אינם נשואים. אמה שתיינית. לא נפרדה מהבקבוק לפני שהתעברה וכשהרתה. הילדה דחויה. התעללו בה. האישור לעיקור מהאב החורג. מצב מיני: רדופת תשוקה. חיה זמן מה עם גבר, לא נישאה לו. קשה לפיקוח, במיוחד כשגברים בסביבתה. עלולה להיות זונה".

ד"ר רוברט אדגרטון, אנתרופולוג ופסיכיאטר, מאוניברסיטת קליפורניה בלוס-אנג'לס, ראיין אישית עשרות חולי נפש, שאושפזו ב-1960 "למחקר מדעי במימון המדינה" על נושא העיקור. 14 מהם עודם בחיים. רובם בני יותר מ-70, אחדים ניסו להתאבד, נעזבו בידי קרוביהם. כמה נשים, פעילות קנאיות בכנסייה, מביאות יום-יום מנות מזון לנזקקים, קורבנות העיקורים. אחת נישאה, ובעלה עקב 20 שנה אחר תנועותיה. חייה האמיתיים החלו רק לאחר שהתאלמנה, החלה ללמוד, למדה לנהוג - ויצרה קשרים חברתיים חדשים, עם אנשים שלא ידעו את סוד העיקור בצעירותה.

למנוע לידת "רפי-שכל"

 איך הגיעו רעיונות גזעניים שטיפחו עיקור כאמצעי "להשבחת האנושות" עד למערב ארצות-הברית?

עוד ב-1909 נקבע בחקיקה מקומית שהעיקור ראוי לביצוע ב"רפי-שכל" ומעורערים בנפשם. קליפורניה היתה השלישית במדינות ארצות הברית, שאימצה גישה זאת. עם השנים חוקקו יותר מ-30 מדינות חוקים דומים. היום ידוע שיותר מ-60 אלף בני-אדם בצפון אמריקה עוקרו, כאשר קליפורניה הובילה את הפרויקט. שליש מכלל המעוקרים היו תושבי המדינה. ורק ב-1979 בוטל החוק הזוועתי.

בין לבין, קידמה "הקרן להשבחת האדם", בשיתוף פעולה הדוק עם בכירי המימשל, את רעיונות האויגניקה, אספה מידע על כל העיקורים בארצות הברית. מקים הקרן היה עזרא גוזני (Gosney), בנקאי אמיד מפאסדינה, שתרם לחדשנות בחינוך, ונישבה לתורת הגזע. ב-1926, בגיל 71, החל מממן בחשאי מחקרי עיקור בבני-אדם כדי "להילחם בבעיות הנגרמות מלידות יתר של אנשים, שאינם מתאימים לחברה המודרנית".

רעיונות השבחת הגזע האנושי וניצול הרפואה לעיקור, היו אז בזרם המרכזי במדע ובפוליטיקה. הם הובאו מאירופה. בספרו "מדע קטלן", שראה אור בעברית לפני 11 שנה בהוצאת "מגנס", האוניברסיטה העברית, מתאר בנו, מילר-היל, כיצד חודשה בשנת 1900 ההתעניינות בעבודותיו של גרגור-יוהן מנדל, אבי תורת הגנטיקה, שעסק בכלל בהכלאת צמחים. מדענים אימצוהו בחום לליבם, דיברו על הצורך "לבלום ריבוי גזעים של בני-אדם פחותי ערך או פחותי ערך בתוך הגזע של עצמם, כדי למנוע את סכנת השקיעה הצפויה לתרבות האירופית".

כמו עדר בקר

 עם ההתפתחות המואצת של הנושא הזה באירופה ובמיוחד בגרמניה, אימץ גם בית המשפט העליון של ארצות-הברית את רעיון העיקור "בנוסף לחידושים חברתיים מתקדמים אחרים" - החל מ"פרויקט האבהות המתוכננת" ועד לרעיונות הכלכלן הבריטי, ג'ון מיינארד קיינס, שהתנגד גם לכפיית פיצויים על גרמניה בתום מלחמת העולם הראשונה. רופאים שיבחו את העיקור: "השפעתו הטיפולית מיטיבה עם חולי הנפש".

בדוח פנימי להנהלת הקרן, כתב גוזני: "כל אדם 'מהיישוב' מבין מיד שאפשר להפוך כל עדר של בקר טקסאני, למשובח יותר בתוך שלושה עד ארבעה דורות. גברים נופלים באותה הקטיגוריה. ההבדל היחיד הוא בזה שגידלנו בני תערובת ונכשלנו בחינוך ילדינו בבחירה קפדנית של בני-זוגם".

בקבוצה המייסדת של הקרן היו בין היתר אישים ידועי שם. ביניהם מו"ל העיתון "לוס-אנג'לס טיימס", הארי צ'נדלר, שתרם לקרן מיליון דולר מדי שנה וכתב שש שנים טור שבועי שתמך בעיקור "לדילול בתי החולים שסבלו מצפיפות יתר", הנשיא הראשון של אוניברסיטת סטנפורד, דיויד סטאר ג'ורדן; חתן פרס נובל בפיסיקה לשנת 1923, רוברט מיליקן; נשיא אוניברסיטת דרום קליפורניה, רופוס פון-קליינסמיד; מפתח המבחן למדידת מישכל(IQ) , הפסיכולוג לואיס טרמן.

הקרן שכרה את פול פופנוי, אוטודידקט בביולוגיה שנישבה לגנטיקה ותרגם מאמרים מדעיים. הוא סבב בבתי החולים לחולי נפש, ומנהליהם התפתו לחשוף לפניו תיקים חסויים. הנתונים, הבטיחם, לא יפורסמו. בדוח פנימי לקרן כתב, שגילה גבר שעוקר פעמיים, בתוך שנתיים. "הוא איטלקי לא אינטליגנטי. לא סיפר לרופאים מה שנעשה בגופו, והם לא עמדו על כך בעצמם", כתב.

בדוח אחר תאר את "נשיא התאחדות רופאי הרכבת" שהוזמן לבצע "ניתוח עיקור לשם כבוד" בשתי נשים. אלא שהן מתו מסבל רב. ניתוח שלאחר המוות גילה ש"הנשיא" טעה, ובמקום לקשור חצוצרות, הוא קשר את צינורית השתן. השתיים מצאו את מותן בייסורים מהרעלת כליות.

המסמכים בארכיון מספקים רקע על אלפי אנשים שרופאיהם מדדו, לקראת העיקור את מנת המישכל שלהם, דירגו מנטלית ומוסרית את הוריהם, פירטו את מספר אחיהם וציינו אם השתמשו במלקחיים לצורך לידתם. רבים מהמעוקרים היו שחורים. "ואין להתפלא על כך, כיוון שהמחקרים מגלים שאצל השחורים שיעור גבוה יותר של מחלות נפש לעומת הלבנים", נכתב בדוח הקרן. עוקרו גם "בנים ובנות מבתים הרוסים; מחצית מהאבות, עובדי כפיים".

גם ילדות בנות 11

 לבית חולים שהיה מוקד מבצע העיקור, נשלחו גם ילדות בנות 11, "שנחשדו במתירנות". במוסד זה התירו יציאה לחופשות "רק למי שעבר עיקור".

"קרן ההשבחה" קידמה רעיונות לעיקור מרצון של נכים, עיוורים, חולי סרטן, לב, כליות ושחפת - על חשבון המדינה. "את מספר המעוקרים מרצון אין לחשב באלפים או בעשרות אלפים - רק במיליונים", כתב פופנוי, בדיווח לקרן. פופנוי עצמו, אגב, הפסיק לעסוק בעיקור רק ב-1950. "לוס-אנג'לס טיימס" מסר השבוע שלימים נעשה לגורו של ה"פופ-פסיכולוגיה" ויועצי הנישואים והמשפחה.

הקרן התפרסמה בעולם כמממנת מחקרים, כמוציאה לאור של ספרים ומסמכי עמדה למקבלי החלטות, גם כמסייעת לתלמידי תיכון אמריקנים בכתיבת עבודות שליש שעסקו בהשבחת הגזע.

אין פלא, אפוא, שמדעני הגזע הגרמנים, שביקשו חיזוק לתפישותיהם בדבר שימור הגזע והשבחתו, מצאו עניין רב במה שנעשה באותן שנים בקליפורניה. ב-1937, חמש שנים לפני מותו, קיבל גוזני מכתב תודה אישי מד"ר פריץ לנץ, מ"מדעני הגזע" הנאציים הבולטים ביותר, שהדגיש: "המסקנות מהניסויים בארצות- הברית חשובות מאד לגרמניה". שנים אחדות קודם לכן כתב פופנוי מאמר לכתב עת בנ ושאי תורשה, וביטל חשד לפיהן הנאצים "מונעים על ידי חלומות בדבר טוהר הגזע". הוא שיבח את היטלר כ"איש חזון ורעיונות טובים בנוגע לאויגניקה בכל מדינות התרבות". ברלין של היטלר הגיבה על המחמאות, כאשר פרשה שטיח אדום בפני אחד מראשי הקרן, צ'ארלס גתה, ממוצא גרמני. מנהיגי הנאצים שיבחו ללא הרף את הקרן, ואת ראשיה האמריקנים "הממלאים תפקיד כה מרכזי בעיצוב דעות האינטלקטואלים, התומכים עתה בהיטלר".

סלקציה למען הגזע

פרופ' משה צימרמן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מומחה להיסטוריה של גרמניה הנאצית אמר השבוע כי הגילויים הללו אינם מפתיעים. "היתה השפעה של האיוגניקה האמריקנית על מדיניות הגזע הנאצית. היטלר הושפע מספר של האמריקני וויטני על תורת הגזע. החוק הנאצי מ-1933 על הגנת העם ממחלות תורשתיות נחקק בהשפעת חוק דומה בקליפורניה. עניין השבחת הגזע, עמדה ביסוד החשיבה הרפואית ובאה גם לידי ביטוי בגישת ארגונים בארצות-הברית לרבות ארגוני ספורט, שאפשר לקיים הפרדה תוך שיוויון. תפיסה זאת הינחתה עולם מתורבת מסוף המאה ה-19. כמה רעיונות, אעז לומר, אפילו חדרו לציונות. די לקרוא מאמר של ארתור רופין שתמך בסלקציה לצורך הגירת יהודים לארץ ישראל כדי לטפח גזע אנושי משובח", אומר פרופ' צימרמן.

"הפרשה עלתה על פני השטח עתה, אולי משום שנכנסו עורכי דין, שקלטו בחושיהם כי מדובר בכסף, כפי שקרה בפרשת עובדי הכפייה, מחנות הסגר לעצירים ממוצא יפני בארצות הברית, ולהבדיל בתביעות הייצוגיות נגד יצרני הסיגריות", מעריך פרופ' צימרמן, "יש עילה לתביעות הפיצויים - וזה, מן הסתם, מה שעומד מאחורי הגילויים". הדרישות לפיצוי יידונו בבת י המשפט, אבל בלי קשר לתביעות, יהיה קשה לקליפורניה למחות את הבושה מעל פניה, ככל שייחשפו עוד פרטים על תוכנית העיקור השטנית, רחבת ההיקף.

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה