קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


אותה תמונה מזווית שונה


אודי מתוך הבלוג של אודיאנשים מסתכלים על מצבים דומים בצורות שונות. אנחנו יכולים לראות אדם שלא מתקבל לעבודה מתנהג כאילו נעשה לו עוול אישי ועוצר הכל, בעוד שאדם אחר מגיב לאותו מצב בשליחת עשרה קורות חיים למעסיקים שונים עוד באותו היום.   
 
גם במקרים קיצוניים יותר של משבר אישי למשל, ישנם הסתכלויות שונות שמובילות לדרכי התמודדות שונים. מישהו אחד יכול לשקוע בדיכאון עמוק לאחר משבר ולהתקשות מאד לחזור לקשר עם חברים או לשגרת חיים כלשהי, מישהי אחרת תרגיש בנח לשתף את חבריה ותיעזר בהם, ויש גם מי שיסתכל על משבר כהזדמנות לצמיחה ואפילו ישתמש בו כדי להגשים את עצמו ולמצוא את ייעודו.
 
הפסיכודרמה נותנת למטופל את האפשרות להרחיב את ההסתכלות על התמונה, על ידי ראייתה מזוויות שונות. בכדי להצליח לראות את אותה תמונה מזווית שונה, יש צורך לפעמים במעין "מניפולציה" מחשבתית שתאפשר זאת.אם ניקח את אותו אדם שלא התקבל לעבודה, במפגש פסיכודרמתי הוא יתבקש לספר את הסיפור מנקודת מבטו של המראיין שבחר לא לקבל אותו, מתוך ההגה של המכונית ש"ראה" אותו בדרך לראיון או מנעליו של המראיין של העבודה הבאה בתור אליה ינסה להתקבל.
 
 
כל כניסה לתפקיד מתוכו יסופר הסיפור אינה מקרית והיא נבחרת באפן משותף ומתוך ההיכרות עם המטופל במטרה לראות את התמונה באפן שיאפשר לו נשימה ורווחה מצד אחד ואת היכולת להגיב להתרחשויות בחייו בספונטניות וביצירתיות מצד שני.
 
כניסה לתפקיד אחד תיתן את הזווית שמסייעת להבין לעומק את הקושי בתוך סיטואציה מסוימת, תפקיד אחר פותח זווית רחבה שתגרום למטופל לצאת מתוך הקושי ולראות אותו יותר מרחוק, ותפקיד אחר מביא עמו זווית ראייה שטומנת בחובה התחלה של פתרון.
 
רוצה לקרוא עוד על האפשרויות בטיפול פרטני בפסיכודררמה? לחץ כאן
לקביעת מפגשת ייעוץ והיכרות, כל שאלה או התלבטות שלחי לי הודעה :)
 

תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה