החייל-הנהג סובל מפיגור שכלי


חייל, נהג סמיטריילר, עם פיגור שכלי מעורב בגרימת תאונת דרכים. בית המשפט הסכים להפסיק את ההליכים המשפטיים ולבדוק את הכשרות המשפטית שלו לעמוד לדין.

מערכת abiliko פיגור שכלי 10.05.10

החייל הנהג סובל מפיגור שכלי

לפני שלש שנים פנה הנהג פנייה חדה במהירות גבוהה

מאת איתי אשר יום שישי, 14 במרץ 2003, חדשות, מעריב

רק לאחר שהיה מעורב בתאונת דרכים שגרמה למותו של חייל אחר, גילה צה"ל כי החייל שהעסיק כנהג סמיטריילר סובל מפיגור שכלי.

בעקבות חוות דעת של מומחים לבריאות הנפש בחיל הרפואה, החליטה השבוע הפרקליטות הצבאית לבטל את כתב האישום בגין הריגה שהוגש נגד החייל לאחר תאונת הדרכים הקטלנית שבה היה מעורב.

על פי כתב האישום, בשנת 2000 נהג החייל, שהתגייס לצה"ל שנתיים וחצי לפני כן, במשאית שנשאה משקל של תשעה טונות. בצומת עמיעד בצפון, פנה החייל פנייה ימינה במהירות של 84 קמ"ש. בעקבות הפנייה המהירה התהפכה המשאית, והחייל שישב לצד הנהג נהרג.

כשנה לאחר התאונה הוגש נגד החייל כתב אישום וזה פנה לעו"ד עודד סבוראי שייצג אותו. לבקשת סבוראי, ובתיאום עם שלטונות צה"ל, נשלח החייל לבדיקת רמת המשכל. מתוצאות הבדיקה התברר באופן חד משמעי, כי החייל, שכבר השתחרר מצה"ל, סובל מפיגור שכלי. בעקבות חוות הדעת פנה סבוראי לפרקליטות הצבאית בבקשה לבטל את כתב האישום.

השבוע, בתום תהליך שנמשך שנתיים, הוחלט לבטל את כתב האישום. ההחלטה הסופית בנושא התקבלה לאחר שבני משפחתו של החייל שנהרג בתאונה הסכימו לביטול.

"הפרקליטות הצבאית קיבלה החלטה אמיצה ונכונה", אמר אתמול עו"ד עודד סבוראי, "אבל מאוד מדאיגה העובדה שצה"ל לא הצליח לזהות שהוא מגייס חייל הסובל מפיגור שכלי, ואף הכשיר אותו לנהיגה במשאית כבדה. בנסיבות כאלה תאונה היתה רק עניין של זמן, והתקווה היא שצה"ל השכיל להפיק לקחים מהפרשה האיומה הזאת".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נגד החייל הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של הריגה ונהיגה במהירות שיש בה סכנה לציבור. לאחר הגשת כתב האישום הופנה החייל על-ידי סנגורו לבדיקת גורמי בריאות הנפש ונבדק על-ידי ראש מדור פסיכאטיריה במפקדת קצין רפואה ראשי. ממצאי חוות דעתו הועברו על-ידי הסנגור לגורמי התביעה הצבאית. נוכח ממצאי חוות הדעת פנו הצדדים במשותף לבית הדין בבקשה להפסקת ההליכים, מפאת חוסר כשירותו של החייל לעמוד לדין מחמת ליקוי בכושרו השכלי. בית הדין נעתר לבקשת הצדדים לאחר שעיין בחוות הדעת האמורה".
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה