מלכודת הציפרלקס: הצד האפל של התרופות נוגדות הדיכאון - כתבה במגזין ערוץ 10


תעשיית התרופות מגלגלת מדי שנה למעלה ב-40 מיליארד דולר אך לתפוצה הנרחבת של תרופות כמו ציפרלקס, סרוקסט, קלונקס ורבות אחרות - שניתנות היום על-ידי רופאי משפחה עם יד קלה על המרשם למאות אלפי ישראלים - יש לעתים מחיר כבד.

מערכת ממ“נ 17.12.17

מלכודת הציפרלקס

מלכודת הציפרלקס: הצד האפל של התרופות נוגדות הדיכאון

 

למעלה משני מיליון מרשמים לתרופות נגד דיכאון וחרדה ניתנים בישראל מדי שנה. מדוע חלק מהמטופלים לא זוכים להדרכה בנוגע לתופעות הלוואי? ומה האלטרנטיבה ?

"ב-1987 בארה"ב הוצאנו 800 מיליון דולר על תרופות פסיכיאטריות. עכשיו אנחנו מוציאים 40 מיליארד דולר בשנה על תרופות פסיכיאטריות, זו עלייה פי 50", אומר העיתונאי רוברט ויטאקר, שמסקר את תחום הבריאות כבר למעלה מ-30 שנה ונחשב לאחד ממובילי הדעה העולמיים שמצליחים לקעקע הנחות יסוד בשנים האחרונות. לדברי ויטאקר, התרופות הפסיכיאטריות מעלות את תדירות ההפרעות. ויטאקר וחבריו טוענים שהתפיסה הרווחת שלפיה מחלות נפש נובעות מחוסר איזון כימי במוח שבו ניתן לטפל באמצעות תרופות, למעשה לא הוכחה מעולם. ויטאקר מפנה את האצבע המאשימה לעבר הפסיכיאטרים האקדמיים שקיבלו מענקים למחקרים מחברות התרופות ולא פרסמו מידע לפיו מצבם של מטופלים שלא צרכו תרופות היה טוב יותר. כך, לדברי ויטאקר, נמנע מפסיכיאטרים ברחבי העולם לקבל את המידע.

על חלופות אשפוז פסיכיאטרי >

 

 
 
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

מה האלטרנטיבה ?
קנאביס רפואי כמובן .
המדינה כ"כ טורחת להרחיק מאיתנו את צמח הפלא הזה - אך ורק כדי להגדיל את רווחי חברת טבע - שזו בתגובה מפטרת אלפי עובדים

החיידק הידידותי, 25.12.17 01:52
החיידק הידידותי

למעלה