קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מה זה גישת CBT לטיפול רגשי?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoמדהים לגלות כי קצב החיים המטורף המאפיין את זמננו, משפיע גם על שיטות הטיפול הרגשי וגורם להן להתעדכן לטיפולים קצרי טווח, פתרונות מהירים ויעילים לעומת טיפולים רגשיים ארוכים ועמוקים כפי שהיה נהוג פעם. אחת השיטות היא CBT.

מפרויד ועד קצב החיים העכשווי

אבי תורת הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד, האמין כי כדי לשחרר כאבים ודפוסים בהתנהגותו של האדם יש לשחזר את זיכרונותיו ולהבין את המקור לדפוסים אלה ועל ידי טיפול לנתק את הקשרים ולשפר את חייו של האדם.

על פי רוב טיפולים בסגנון פסיכותרפיה הם טיפולים עמוקים, ארוכים, המשחזרים עם המטופל את מהלך חייו, קשריו עם בני משפחתו ופותחים את הקשרים לאט לאט כדי למצוא את החוט ממנו יגיע פתרון למצוקתו של המטופל. רוב האנשים היום עסוקים מכדי לבלות על ספת הפסיכולוג במשך שעה-שעתיים בשבוע, לתקופה לא מוגדרת, ומעדיפים למצוא פתרונות מהירים יותר לבעיות המציקות להם.

כאן ועכשיו

ישנן מספר שיטות טיפול חדשות כמו NLP, דמיון מודרך, שיטות אימון שכולן משתמשות באותו הבסיס והוא טיפול CBT. המשמעות המילולית של טפול CBT היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי והפירוש הוא שאין משמעות לעברו של המטופל ואין צורך לחפש את שורשי הבעיה, אלא יש להתמקד בהווה, לזהות את הבעיה, לראות כיצד המטופל מתמודד איתה ולשנות את דפוסי המחשבה וההתנהגות של המטופל.

יעילותו של טיפול CBT

לעומת טיפולי פסיכותרפיה, טיפול CBT אמור לתת תוצאות תוך מספר שבועות והמטופל מרגיש שבמקום להתעסק בעברו ולהציף כאבים מהעבר הוא מדלג על הקשיים, פותר אותם ומתקדם הלאה.

בטיפול CBT המטופל משנה את צורת החשיבה שלו על הבעיה ומצליח למצוא פתרונות התנהגותיים. טיפול CBT מתאים גם לבעיות שהן תוצאות של "הדור החדש", של קצב החיים, של מצוקות שבעבר לא היוו מכשולים כמו הפרעות קשב וריכוז, חרדות, בדידות, טראומות, תחושת כישלון ועוד מגוון רחב של הפרעות ומצוקות נפשיות.

איך זה עובד?

שיטת הטיפול ב CBT פועלת על בסיס ההבנה שכל התנהגות באה ממחשבה מסוימת, אמונה, הרגל. אנחנו נתקלים בבעיה ובאופן אוטומטי מגיבים. בעת הטיפול המטופל נאלץ להכיר בתגובות האוטומטיות שלו, להבין את דפוס המחשבה המביא אותו לתגובה זאת ועל ידי שינוי הכרתי משתנה גם התגובה וההתנהגות.

טיפול בשיטת CBT אמור להמשך כ-15 מפגשים, כלומר לא יותר ממספר חודשים. ככל שמטופל פתוח יותר עם המטפל וקשוב להנחיותיו, יעבוד הטיפול מהר יותר.

למי מתאים הטיפול?

טיפול CBT מותאם למטופל ומנתח את התנהגותו מול הבעיה ולכן הוא מתאים לכל גיל. ילדים צעירים בעלי בעיות תקשורת חברתית יוכלו להיעזר בשיטת CBT וגם מבוגרים בגיל השלישי המתמודדים עם חרדות האופייניות לגילם. לא כל שכן, כל גילאי הביניים המתמודדים עם טראומות מהצבא, נפגעי ונפגעות תקיפות מיניות, דיכאון ועוד.


תגובות
1.
עבודה מהבית (לת)
כוכו   20.02.22 | 16:55
דרושים לעבודות תמלול, כתיבה, הזנת נתונים, וקלדנות, פרטים בוואטספ 050-2322173

למעלה