יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

המדריך המלא לטיפול בהפרעות קשב וריכוז לילדים


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivko 

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירולוגית הפוגעת בכ-10% מהאנשים. ישנם תסמינים רבים של ADHD, חלקם משותפים להפרעות אחרות וחלקם ייחודיים להפרעות קשב וריכוז.

לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, אין תרופה ידועה להפרעות קשב וריכוז אך נמצאו טיפולים רבים שעשויים לסייע לאדם הסובל מההפרעה ולבני משפחתו.

על מנת לעזור לילדים להתמודד עם מצבם, חשוב שהורים ומורים יזהו את הסימפטומים שלהם בשלב מוקדם, כך שניתן יהיה ליישם התערבויות מתאימות במוקדם ולא במאוחר.

על פי המדריך האבחוני והסטטיסטי (DSM-5), ישנם שלושה סוגים של ADHD במבוגרים: בעיקר היפראקטיביים-אימפולסיביים, בעיקר לא קשובים או סוג משולב.

הסימנים האמיתיים להפרעות קשב וריכוז הם שינויים בהתנהגות ובמצב הרוח שנראים כנובעים מכמות גדולה מדי של אנרגיה, או משועמם וחוסר שקט, ולא מחסור בקשב או ביכולת במיומנות ספציפית אחת. זה מקשה על ההורים לדעת אם ילדיהם רק עוברים שלב או שיש להם הפרעה.

כיצד לטפל ולנהל ADHD אצל ילדים

הפרעת קשב וריכוז יכולה להיות מצב קשה לניהול, אך ישנן דרכים רבות לטפל ביעילות במצב זה בילדים. אחד הטיפולים הנפוצים ביותר הוא טיפול תרופתי. טיפול תרופתי יכול לעזור עם הסימפטומים ולהפחית התפרצויות מזג תוך שיפור הריכוז והמיקוד. חשוב למצוא רופא שיוכל לסייע בהדרכת הורים בתהליך הטיפול התרופתי לילדם.

מהן צורות הטיפול הטובות ביותר בהפרעת קשב וריכוז (ADHD)?

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא מצב המשפיע על כמות המיקוד והתשומת לב שיש לילדים. זה יכול להיות מטופל באמצעות תרופות, טיפול התנהגותי, או שניהם.

"התרופות הנפוצות ביותר לטיפול בהפרעות קשב וריכוז הן ממריצים כמו מתילפנידאט, אמפטמין ומלחי אמפטמין מעורבים."

טיפול תרופתי הוא בדרך כלל קו הפעולה הראשון להפרעות קשב וריכוז מכיוון שיש לו פחות תופעות לוואי מאשר טיפול התנהגותי.

מהן אפשרויות הטיפול היעילות ביותר בהפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז היא ההפרעה הנוירו-התנהגותית השכיחה ביותר בילדים, עם למעלה מ-6.7 מיליון ילדים מטופלים ברחבי העולם.

הטיפול ב-ADD/ADHD שונה עבור ילדים בני שלוש ומעלה מאשר עבור אלה בני שנתיים ומטה.

ישנן כמה תרופות שיכולות לעזור עם תסמיני ADHD, אך לתרופות אלו יש תופעות לוואי ועשויות לשפר רק חלק מהתסמינים. ישנם טיפולים אלטרנטיביים רבים שיכולים לעזור להקל על תסמיני הפרעת קשב וריכוז של אדם על ידי התמקדות בתחומי העניין שלו, פיתוח מיומנויות לשלוט בהתנהגות, ומתן להם דרכים ניתנות לניהול להפעלת רגשותיו.

האם תרופות והתערבות רפואית אכן נחוצים?

ה-DSM-5 מסווג את ADHD כהפרעת למידה. התסמינים של הפרעה זו כוללים חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. הפרעת קשב וריכוז אינה מחלה אך היא עלולה לגרום לבעיות אם לא מטפלים בה.

אנשים רבים קיבלו מרשם לטיפול תרופתי ל-ADHD בילדותם או בבגרותם למרות העובדה שישנם טיפולים אחרים הזמינים כמו טיפול התנהגותי. חלק מהתרופות הללו נקשרו לתופעות לוואי חמורות כמו מחלות לב, דיכאון, מחשבות אובדניות ומוות פתאומי.

כמה מומחים אומרים שתרופות מרשם ניתנות לעתים קרובות מבלי ללמוד את הצרכים של הפרט או מבלי להבין מה יכולה להיות הבעיה של הפרט. הדבר עלול להוביל לכך שהם ישתמשו בו מהסיבות הלא נכונות או למשך זמן רב מדי, גם כאשר קיימות צורות טיפול מתאימות יותר – כמו טיפול התנהגותי.


תגובות
1.
עבודה מהבית (לת)
כוכו   20.02.22 | 16:56
דרושים לעבודות תמלול, כתיבה, הזנת נתונים, וקלדנות, פרטים בוואטספ 050-2322173

למעלה