יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מה זה גישת ACT לטיפול רגשי?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoבשנים האחרונות הוחל בטיפול חדשני אשר מבוסס על גישת CBT שהיא גישה אינטראקטיבית בילדים שחווים קשיים שונים בחיי היום יום בבית ובבית הספר.

שיטת ACT שהוכיחה את יעילותה

טיפול ACT מנתב את דרכם של הילדים לשינוי באופן ההתייחסות שלהם למצבים שהם חווים מדי יום. המטרה היא להסביר להם את המשמעויות של המצבים השונים הן בפאן הפסיכולוגי, בצד הרגשי ובקו החשיבה שלהם לסיטואציות הללו.

עד עתה ההתייחסות שלהם הייתה די מקובעת וקשה היה ליצור אצלם שינויים בחשיבה ובהתנהגות שהתרחשה לאחר מכן. אך כאשר פועלים באמצעות טיפול ACT בשילוב של טיפול מיידנפולנס, מצליחים להזיז את הקיבעון ולו במעט ולכן אפשר ליצור גמישות בקווי החשיבה ובהתייחסות למצבים השונים.

ההכרה של כל ילד על כך שהתפישה שלו בעבר הייתה שגויה, היא לא פשוטה ונדרשת עבודה רבה כדי שהתת מודע שלו יבין זאת כיוון שעד עתה הוא היה בטוח שתפיסת העולם שלו הייתה הנכונה במאה אחוזים.

המטרה של ACT

כל תהליך של שינוי, אינו קורה ביום אחד אלא דרושה המון סבלנות, הבנה ותמיכה רגשית. המטרה היא לקדם תהליכים מקובעים ולהכיר בעובדה שיש לשנות את המוטיבציה כדי לחשוב על אתגרים ועל מטרות ולהצליח להגשים אותם בזכות הגישה החדשה, שבה המציאות האמיתית נוכחת בחייו של הילד.

בעבר הנרטיב של האני היה מכשול להתפתחות תקינה ולהבנה רוחבית של כל מה שקורה לילד, אך כעת כשההבנה ורמת הגמישות היא שונה, יש אפשרות ליצור שינויים מרחיקי לכת בהתנהלות האישית, החברתית והמשפחתית.

הקשיים של הילד

בעבר ילד שלא ידע כיצד להתמודד במצבים שנראו לו בעייתיים, ננעל כיוון שהוא הרגיש קושי ולא ידע כיצד לצאת ממצב זה. הסולם שמגיש לו המטפל מאפשר לו למצוא את הנתיבים כדי לצאת מהסיטואציות הללו. לכן הוא לאט לאט מתרגל עם המטפל את המיומנויות של הקבלה של הדברים כמות שהם, ללא עיוות של המציאות הקיימת.

כאשר הוא מקבל את הדברים ואפילו חלק מהם, פוחת הסיכוי שהוא ייכנס למצבים של חרדה, דיכאון ואף חוסר תפקוד חברתי, כיוון שהוא סוגר את עצמו ואינו פנוי רגשית ליצירת קשר עם חברים בשכבת הגיל שלו. רק כאשר הוא יוצר שינוי בזכות הכלים הטיפוליים, הוא מסוגל ליצור קשר עם חבר אחד בלבד ועם הזמן הוא יכול להרחיב את המעגל החברתי.

המציאות העכשווית

בזכות החיבור לערכים שהוא חלק אינטגרלי של טיפול ייחודי זה, המציאות נראית הרבה יותר טובה, יש הרבה יותר שמחה, הבנה וקבלה וזאת גם בזכות טיפול מיינדפולנס אשר יוצר דרגה גבוהה של קשב לכל מה שקורה מסביב והילד מקשיב לא רק לעצמו. הוא מסנן מחשבות לא נכונות ומתמקד רק בעשייה חיובית ונעימה עבורו וגם עבור הגורמים הנוספים.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה