יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

חרדת נטישה אצל ילדים


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoילדים שמגיעים לכיתה א' בדרך כלל מכירים ומבינים את ההתנהלות אשר על פיה הם מגיעים בכל בוקר לבית הספר כדי ללמוד ולשחק בהפסקות עם החברים ובתום יום הלימודים, ההורים אוספים אותם מבית הספר.

סדר היום של הילדים

זהו המשך טבעי לתקופה שבה הם היו בגני הילדים השונים. גם שם הם באו בכל יום לגן הילדים כדי לשחק ולהשתעשע ובתום כל יום פעילות, ההורים הגיעו לאסוף אותם.

למרות זאת בכל תחילת שנת לימודים ולעיתים גם באמצע השנה יהיו מקרים של חרדת נטישה אצל ילדים. אם מדובר בפעולות מינוריות שהן הגיוניות וטבעיות, ההורים והצוות החינוכי מתמודדים עם התופעה ולאט לאט תוך הסברים והמון חום ואהבה, הדברים מסתדרים.

חרדת נטישה אצל ילדים שאינה משתחררת

יש מקרים שבהם חרדת נטישה אצל ילדים נותרת בעינה כחודש לאחר תחילת שנת הלימודים בבית הספר ואין כל שיפור בהתנהלות של הילד הספציפי. לנוכח זאת יש לבצע כמה פעולות ממוקדות כדי לראות ממה נובעת הבעיה ואיך אפשר לסייע לילד כדי להתגבר על התחושות הקשות.

בשלב ראשון בוחנים אם יש לילד בעיות של קשב וריכוז, אם אכן יש בעיה כזו מתחילים טיפול בה כדי שהדבר יסייע גם בנושא חרדת נטישה אצל ילדים. אך אם אין בעיה מסוג זה עולים שלב ובוחנים אם יש בעיה של PDD כדי לטפל גם בה.

טיפול אינדיבידואלי בכל ילד

כאשר נוצרת חרדת נטישה אצל ילדים, קיימת חשיבות רבה לטפל בעניין זה מהר ככל האפשר כדי שהילד ייהנה מהחוויה הלימודית והחברתית בבית הספר. בנוסף לכך קיים חשש שהילדים ינצלו את מצבו ולכן הטיפול הוא בדרך כלל מהיר וחיוני.

הטיפול מתבצע על ידי פסיכותרפיסטים או פסיכולוגים בעלי ידע מקיף ומעמיק בתחום זה. הם מקשיבים לקו החשיבה של הילד, נכנסים לעולמו כדי להבין אותו ולמצוא את הדרכים הנכונות ביותר כדי לסייע לו. בשלבים הראשונים הם יוצרים אמון של הילד בהם ובהליך שהם יבצעו יחד. לאחר מכן הם מבצעים בכל מפגש תהליכים עבור שלוות הנפש, שכוללים תרגילי הרפיה והגברת הביטחון העצמי.

בשלב השני הם מטפלים בחרדת הנטישה שמפריעה ליצירת התהליכים הנורמטיביים בכל משפחה של לימודים בבוקר במוסדות החינוך ומפגש משפחתי אחר הצהרים. הילד צריך להאמין לעובדה שבאורח חיים זה, ההורים או בני משפחה אחרים אינם נוטשים אותו אלא משאירים אותו בידיהם הנאמנות של המורים וצוות הניהול ובתום הלימודים הם ייפגשו שוב עם המון אהבה.

כמות הטיפולים היא על פי הצורך של כל ילד. יש מקרים שבהם מספיק לבצע כמה טיפולים בודדים ויש גם מקרים אחרים שבהם סבב הטיפולים הוא ארוך יותר. אך ברוב המקרים הילד מפנים זאת ולכן החרדה פוחתת באופן משמעותי והוא חוזר לספסל הלימודים.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה