יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

איך מתמודדים עם חרדת נטישה אצל ילדים?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoבאופן טבעי ילדים קשורים מאד להוריהם והם מעוניינים להימצא איתם כל הזמן. חרדת נטישה מינורית היא הליך טבעי כשילדים קטנים אמורים להיפרד מהוריהם ולהישאר כמה שעות במשפחתון, או בגן הילדים.

חרדת נטישה של ילדים קטנים

ברוב המקרים הילדים בוכים כאשר לראשונה בחייהם הם אמורים לשהות עם אנשים זרים ולא במקום המוכר והאהוב עליהם. ברוב המקרים עם הזמן הם מתרגלים ומסתגלים לכך, כיוון שהם מקבלים יחס חם ואוהב, מזון, שתייה ומקום נעים לשינה.

עם זאת בשנת הלימודים שלאחר מכן, ההסתגלות עלולה להיות קשה שוב כיוון שמדובר שוב במקום חדש, צוות חדש וילדים שהם לא מוכרים. ככל שהילדים גדולים ובוגרים יותר, תהליך זה הוא קל יותר והילדים מבינים איך מתמודדים עם חרדת נטישה, ברור להם שהם נמצאים במקום החדש פרק זמן מסוים של כמה שעות, משחקים, אוכלים וישנים ובסוף היום ההורים האהובים מגיעים לקחת אותם.

תהליך הבכי וההסתגלות נמשך ימים או כמה שבועות בודדים ובסופו של דבר ברוב המקרים, הילד מגיע עם חיוך בכל בוקר למקום שנעים לו לשהות בו ולשחק עם חבריו.

חרדת נטישה שאורכת זמן רב בגיל בית הספר

כאשר חרדת נטישה אורכת כארבעה שבועות, היא מעבר לזמן הנורמטיבי ולכן יש לטפל בה בדרכים אחרות. הדבר מעיד על כך שאין ביטחון במערכת היחסים, הדברים שמתרחשים ביום יום מפחידים ילד זה, הוא נלחץ ולכן המסקנה היא שיש הפרעה מסוימת שיש לטפל בה.

בשלב ראשון בודקים אם מדובר בהפרעה הנובעת מבעיית קשב וריכוז או בעיית PDD. אם שוללים זאת, מטפלים במצוקה התפקודית או בקושי הלימודי. במקרים קיצוניים הילד אף מסרב להגיע לבית הספר ולכן נדרש טיפול מהיר.

טיפול CBT להתמודדות עם חרדת נטישה

הטיפול הרווח והמוצלח הוא באמצעות שיטת CBT. זוהי שיטה קוגניטיבית התנהגותית אשר משלבת טיפול רגשי, פסיכותרפיה וטיפול דינמי של צוות פסיכולוגים אשר מטפל ייעודית בנושא רגיש זה. ברוב המקרים הטיפול הוא קצר ומבוצע על פי פרוטוקולים של מחקרים שהוכחו כיעילים.

אופן הטיפול בילד הספציפי נקבע על ידי הסימפטומים ההתנהגותיים של ההפרעה שלו, בהתערבות טיפולית תוך ייעוץ והכוונה.

המגמה של המטפלים היא להעניק ייעוץ פרטני לכל ילד באופן רגוע, תוך הקשבה לרחשי ליבו וכך למצוא עבורו דרכים לטיפול בחרדת נטישה.

בשלבים הראשונים מעניקים לילדים הסברים, תוך ביצוע הרפיה והרגעת הנושא כדי להעניק להם ביטחון מלא לאורך כל הדרך.

תכנון הפרידה מהילד בכל בוקר

כדי ליצור טיפול אפקטיבי, המטפל המוסמך יוצר עם הילד את תכנון הפרידה בכל בוקר. מה קודם למה, מהם השלבים, מהו התהליך באופן מפורט. כך מחזקים אצל הילד את ההבנה שאין מדובר בנטישה אלא במהלך נורמטיבי של הגעה לבית הספר לצורך לימודים של כמה שעות ובתום הלימודים הוא חוזר באופן רוטיני הביתה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה