יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

איך להתמודד עם פרידה קשה?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoזה קורה במשפחות הכי טובות, בני זוג יוצאים תקופה ארוכה, או נשואים פרק זמן מסוים ונוצרים מצבים שונים שבעקבותיהם בני הזוג או אחד מהם מחליט על פרידה לאלתר. זהו מצב קשה מאד לשני בני הזוג שהיו רגילים לחיים המשותפים ולכן זה לא פשוט להתאושש ממנו. השאלה הגדולה שעולה (בעיקר אצל נשים) היא איך להתמודד עם פרידה קשה כזו? איך להפסיק לכאוב?

איך מתמודדים עם המצב החדש לאחר פרידה קשה?

פרידה כרוכה בעימותים, מחלוקות, מריבות ולעיתים אף הרמת קול. כל אחד מבני הזוג רואה בדרך כלל את הצד שלו ולכן קשה להם להגיע לשביל הזהב. הגורמים למשבר יכולים להיות פגיעה באמון אם אחד מבני הזוג בגד, מחלוקות לגבי אורח החיים, חילוקי דעות כספיים, חשיבה שונה על דרך גידול הילדים וסיבות רבות נוספות.

איך להתמודד עם פרידה קשה? אם בני הזוג החליטו להיפרד, כדאי שיבצעו זאת בהקדם כדי שנקודות הרתיחה לא יעלו שוב ושוב. הם ימצאו דרכים לפיצול כאשר אחד מהם יעבור להתגורר בבית אחר, יחליטו על משמורת משותפת, או על תיאום תשלומי מזונות בהתאם לסכומים שייקבעו.

מה עושים לאחר הפרידה?

כעת מתחילים החיים האמיתיים החדשים, כל אחד חש בריקנות, אין עם מי לריב אך גם אין עם מי לדבר. קיימת תחושה באוויר של חוסר שקט נפשי וחוסר ביטחון עצמי. מי שנתן עד היום אהבה וחווה אהבה מהצד השני, נותר לבד ללא יכולת להעניק את האהבה שלו לבן הזוג לאור סיום היחסים ביניהם.

איך להתמודד עם פרידה קשה? במשבר אישי מסוג זה חשוב לטפל כבר בתחילת הדרך כדי שהוא לא יעמיק ויגיע לממדים עצומים, שקשה יהיה להתמודד אתו. זה לא דבר שקורה ביום אחד כיוון שבתחילת הדרך הימים הם ימים קשים מאד, בני זוג רבים חשים שאין בשביל מה לקום בבוקר, הם מאבדים את החשק לחיות ושוקעים בדיכאון. הפרידה הזו רמסה גם את האני שלהם והם מרגישים שהם לא שווים כלום ורמת הביטחון האישי שלהם יורדת קרוב מאד לאפס. במצבים רבים החוויה הזו כוללת גם טראומה קשה לאור המצבים שקרו ברגעי המריבה הקשים, מילים שנזרקו באוויר ומשפטים שקשה לשכוח אותם.

היציאה ממצב זה אינה קלה אך מי שאוסף את כל תעצומות הנפש יכול בכוחות משותפים עם מטפל רגשי, אשר ילמד איך להתמודד עם פרידה קשה לצאת מהמשבר המהותי הזה ולהתחיל דרך חדשה. זה לא קל אך יש ללכת צעד אחר צעד על פי ההנחיות כדי שחשיבה חדשה תחלחל למוח ולגוף ותאפשר לאדם זה לצאת מהמקובעות, לפרוץ החוצה מהמעגל הזמני שבו הוא היה שרוי ולחזור לחיים נורמטיביים.

תחושות והרגשות לא נעימות בעקבות פרידה

זוגות רבים שנפרדו העידו בפני מטפלים כי בימים הראשונים לפרידה הם הרגישו / חשו תחושות של:

1. אכזבה עצמית

2. שנאה עזה

3. חרדת נטישה

4. עצב עמוק

5. קשיים בנשימה

6. התהפכות בבטן

7. לחצים באזור הכתפיים / חזה

8. רפיסות וחולשה בידיים

9. עייפות וכאבי ראש בעקבות מחשבות מוזרות ואוססביות

10. תחושת חוסר אונים / התמסכנות

צמיחה לחיים חדשים אחרי פרידה קשה

מכאן אפשר לאט לאט לצמוח לגבוה, להתחיל דרכים חדשות, העצמה אישית, אמון בעצמך, דרך חיים חדשה הכוללת לימודים, עבודה, מקום מגורים חדש, או כל החלטה אחרת.

טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם פרידה קשה

אין דבר שהזמן לא מצליח לרפא וגם במקרים של פרידה קשה הזמן יעשה את שלו, אבל עד שהזמן יעשה את שלו מה עושים? איך מתמודדים עם הפרידה והכאב? לפניכם מס' דברים שעזרו לאחרים ואולי יעזרו לכם:

1. דברו על זה עם הקרובים אליכם - שיתוף הכאב מסייע בהתמודדות עם הפרידה ובעצם מחלק את הכאב עם עוד כמה אנשים

2. זה הזמן להירשם למכון כושר / פעילות ספורטיבית / חוג

3. נסו לשהות בסביבת אנשים והימנעו מלהישאר לבד שעות רבות

4. יש שיעדיפו לחגוג ולבלות יותר "כפיצוי" (כמובן שזה לא באמת) על הפרידה הקשה - אך יש שיעידו שזה משהו שעזר להם בהתמודדות עם הפרידה

5. יועצים / מאמנים אישיים (מנטורים) - בשיחות ואימונים עם איש מקצוע / מטפל רגשי - ניתן לדבר על ההרגשות על הפחדים שמציפים לאחר פרידה קשה וע"י עזרה של איש מקצועי תוכלו להתמודד טוב יותר ולצאת מחוזקים מהסיטואציה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה