יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מחשבות טורדניות על מוות


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoישנם מצבים בהם אדם מוצא את עצמו חושב ללא הפסקה על המוות. באם אותו אדם אינו מסוגל להפסיק לחשוב על נושא זה, אם הוא מרגיש שאיבד שליטה בחייו ואם הוא שם לב שהוא מבצע פעולות רפטטיביות מסוימות בכדי לא למות, הגיע הזמן לטפל בבעיה. בעיה הנקראת מחשבות טורדניות על המוות. במאמר זה נרחיב בפניכם אודות כל הקשור אל מחשבות טורדניות ונביא דוגמאות לאנשים שעיקר החרדה שלהם הינו מהמוות. התחילו לקרוא

 

פוחד פחד מוות – ללא היגיון

 

פחד מוות מוכר גם כטנטפוביה. כאן מדובר על עיסוק בלתי פוסק, קרי, מופרז בכל הקשור אל המוות ובפרט באמצעות חרדת בריאות שכוללת מחשבות טורדניות על מוות, אם הכוונה היא באמצעות גסיסה כואבת או מוות טראומטי פתאומי. חשוב להבין שרוב האנשים נרתעים מהמוות, אך יש הבדל בין רתיעה לבין פחד משתק שמוביל לחרדה מאסיבית אשר באה לידי ביטוי במחשבות טורדניות ופוגעת בתפקודו של אותו אדם. חשוב לדעת שגם ילדים וגם מבוגרים יכולים לסבול מחרדת מוות. חרדה זו יכולה לפגוע באיכות החיים ופעמים אף לשתק את החיים.

 

מחשבות טורדניות – גם על מוות

 

אנשים אשר סובלים מאותן מחשבות טורדניות על מוות הם אנשים אשר חווים חרדות, סבל נפשי ולעיתים גם פגיעה תפקודית בשגרת חייהם. חשוב להבין שאותן חרדות ומחשבות יכולות לפגוע בכל אדם ללא קשר ליכולות החברתיות שלו או ליכולות האינטלקטואליות שלו. אנשים אשר סובלים מחרדת מוות בדרך כלל סבורים בכל רגע נתון שהם ימותו בכאב ובייסורים או שמישהו הקשור אליהם ימות כך ולכן הם מתייסרים והמחשבות אינן נשלטות. פעמים, הם עוסקים בטקסים מסוימים שביצועם יבטיח להם כביכול שהם לא ימותו או שהיקר להם לא ימות.

 

מחשבות טורדניות – כיצד הן באות לידי ביטוי?

 

מחשבות אלו הן מחשבות שחוזרות על עצמן כל הזמן ויכולות לבוא לידי ביטוי על ידי דחפים שונים, מחשבות ודימויים אשר כל הזמן חודרים לתודעה ולא מאפשרים לאדם שחווה אותם מנוחה. התוכן של המחשבות תמיד יהיה שלילי ומפחיד. אם אתם מעוניינים לדעת מה ההבדל בין פחד מהמוות לבין מחשבות טורדניות על מוות, חשוב שתהיו מודעים לכך שקיים הבדל גדול בין השניים, כאן מדובר על מחשבות שאינן רציונליות וכאלו המעוררות חרדה. מחשבות אלו חוזרות על עצמן כל הזמן, לא מרפות ותמיד הן יהיו נוכחות. יש פעמים בהם מחשבות טורדניות אינן מחשבות אלא מחשבה אחת שחוזרת על עצמה ללא הרף. התסכול הגדול כאן הוא שמחשבות אלו אינן נובעות מהיגיון, אלא רק מספק וככל שמנסים להימנע מהן, הן מופיעות יותר. אז מה עושים?

 

מחשבות טורדניות על המוות – טיפול

 

חשוב לדעת שיש אפשרות להקל על אותו אדם אשר חווה תקופה לא פשוטה שעיקרה חרדת מוות המלווה במחשבות טורדניות. הטיפולים המוצעים בדרך כלל הם טיפול פסיכולוגי או טיפול תרופתי ולעיתים יש מצבים בהם משלבים את השניים. המטרה של הטיפול הפסיכולוגי (בדרך כלל CBT), היא להבין מה עומדת בבסיס אותה חרדה מהמוות ובהתאם להקנות למטופל כלים להתמודד איתה ופעמים אף לנטרל אותה. בהצלחה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה