יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מהו NIPT?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivko17.03.2021 | 12:08

בדיקת NIPT היא בדיקת DNA עוברי. כאן מדובר על בדיקה שאינה פולשנית המיועדות לנשים המצויות בחודשי הריונן, כאשר המטרה של בדיקה זו היא לזהות הפרעות כרומוזומליות מסוגים שונים.

NIPT – כרטיס ביקור

אם אתם עדיין מעוניינים לדעת מהו NIPT , חשוב לדעת שמדובר על בדיקת דם שבודקת את המטען הגנטי של העובר וזאת באמצעות הדם של אימו, שכן ה DNA של העובר תמיד מופרש מהשלייה לדם של האם. ניתן לעבור בדיקת דם זו החל מהשבוע העשירי להיריון והיא משמשת את ההורים ואת הרופאים להחליט באופן מושכל לגבי ההיריון.

חשוב לדעת שבדיקה זו הינה בדיקת סקר ולא בדיקה אבחנתית. למרות זאת רמת הדיוק שלה גבוהה מאוד ולכן היא מבוקשת מאוד. אם בעבר, רוב הנשים שבחרו לעבור בדיקה זו היו נשים בסיכון גבוה, בשנים האחרונות יותר ויותר נשים שמוגדרות בסיכון נמוך, מחליטות גם הן לעבור את הבדיקה וזאת על מנת לדעת האם העובר שלהן נושא תסמונת זו או אחרת. נכון לשנת 2021 כל גופי הבריאות ברחבי העולם ממליצים על בדיקת NIPT ככלי יעיל ביותר להערכת רמת הסיכון של העובר לתסמונות כאלו ואחרות (תסמונות גנטיות).

מה ניתן לבדוק באמצעות NIPT?

ראשית כל חשוב לדעת שהמשמעות של ראשי התיבות של בדיקה מסוג זה היא בדיקות הריון שאינן פולשניות. דבר שני במקרים רבים בדיקות אלו מחליפות את בדיקת דיקור מי שפיר. דברים חשובים נוספים שיש לדעת הם ששיעור הדיוק של ה NIPT הוא כמעט מאה אחוזים (99.9 אחוזים). חשוב להבין שלא מדובר על בדיקה אחת אלא על בדיקות הריון שאינן פולשניות. נכון להיום בדיקה זו מומלצת לכל אישה שבהיריון רגיל, IVF, הריון כתוצאה מתרומה ביצית, הריון של פונדקאית והריונות של יחיד, תאומים או שלישייה.

בדיקות NIPT - מה נבדק?

רוב הנשים שמחליטות לעבור בדיקות NIPT עושות זאת על מנת לבדוק תסמונת דאון, טרנר, אדוארדס ופאטו בעובר, אך יש אפשרות לבדוק תסמונות נוספות וזאת מלבד אלו בקטגוריית הטריזומיות, כמו למשל תסמונת טריפל איקס, תסמונת יעקובס, תסמונת די ג'ורג' ועוד. בהצלחה


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה