יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מחשבות טורדניות אחרי לידה - איך מתמודדים עם זה?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoנשים רבות מוטרדות מכך שהן סובלות ממחשבות שונות לאחר לידה. כאן חשוב לדעת שמדובר על תופעה מוכרת ושכיחה. במאמר זה נגולל בפניכם מהן מחשבות טורדניות אחרי לידה, מהן הסיבות להיווצרותן ומה ניתן לעשות לגבי העניין. התחילו לקרוא!

OCD ומחשבות טורדניות – שכיחות אצל נשים לאחר לידה

פעמים רבות מחשבות טורדניות אחרי לידה נחשבות חלק בלתי נפרד מ PPOCD , כלומר מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית לאחר לידה. שכן חלק בלתי נפרד מהפרעה זו באה לידי ביטוי במחשבות טורדניות וכל מיני פעולות שעיקרן גרימת נזק לתינוק. מחשבות אלו באות לידי ביטוי בדרך כלל חודשיים שלושה לאחר הלידה ובין כשני אחוזים לחמישה אחוזים מהנשים לאחר לידה חוות אותן. חשוב לדעת שאי אפשר לדעת בוודאות מה גורם לאותן מחשבות טורדניות אחרי לידה, אך יש מחקרים שמצביעים על כך שהוא תופעה שמחמירה לאחר לידה ובגיל מעבר.

מחשבות טורדניות אחרי לידה – על מה מדובר?

התוכן של מחשבות טורדניות אצל נשים לאחר לידה הוא תוכן מטריד שעיקרו נזק לתינוק. נשים רבות חולמות (גם בהקיץ), שהן גורמות נזק לתינוק שלהן, יש כאלו אשר מספרות שהן לא מפסיקות לחשוב על כך שהתינוק שלהן נחנק ואין להן שום דרך להציל אותו. יש אחרות שחוות מחשבה טורדנית שעיקרה הכנסת התינוק שלהן לתנור או למקרר. מחשבה טורדנית נוספת אחרי לידה היא דקירה של התינוק או הטבעת התינוק, כמו כן, יש אימהות אשר אינן מפסיקות לחשוב על כך שהן יקבלו החלטה זו או אחרת אשר תגרום נזק לתינוק שלהן או שהן חרדות מכך שהן יגלו שהתינוק שלהן מת בעריסתו. כל אלו הן חלק מאותן מחשבות טורדניות אשר נשים רבות חוות לאחר לידת התינוק. לאחר לידה יכול לבוא לידי ביטוי לא רק במחשבות אלא גם בטקסים כפייתיים שחוזרים על עצמם, כאשר ביצוע הטקס הכפייתי כביכול יבטיח לאמא ששום דבר רע לא יקרה לתינוק שלה. חלק מאותן טקסים יכול להיות בדיקה חוזרת וכפייתית כלפי מצבו של התינוק, קבלת אישור מהסביבה שלא נגרם לתינוק שום נזק, שטיפה מאסיבית של מצעי ובגדי התינוק וזאת על מנת שהוא לא יחטוף זיהום כלשהו והחבאת חפצים שיכולים לגרום לנזק לתינוק.

בכדי להבין טוב יותר באופן כללי על מחשבות טורדניות לחצו »

טיפול ב OCD לאחר לידה

מחשבות טורדניות אחרי לידה או טקסים כפייתיים כאלו ואחרים שעיקרם להבטיח ששום דבר רע לא יקרה לתינוק מכניסים את האם אותה אם אשר סובלת ממצב זה למצוקה משמעותית. המחשבות לא חולפות והטקסים חוזרים על עצמם בכפייתיות. מצב זה מצריך טיפול וזאת על מנת להקל על האם ולאפשר לה להתחבר רגשית לתינוק ולטפל בו כמו שצריך. ישנם סוגים שונים של טיפולים המוצעים לנשים הסובלות ממצב זה כמו למשל טיפול תרופתי וטיפול פסיכותרפי. כיוון שנשים רבות לא מעוניינת ליטול תרופות לאחר הלידה וזאת משום שהן מניקות או שהן מעוניינות להיות צלולות בעת טיפול בתינוק, רובן בוחרות בטיפול התנהגותי קוגניטיבי או במילים אחרות . בנוסף, נשים רבות מחליטות על יישום של שיטות הרפיה שונות, כמו למשל מדיטציה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה