יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מחשבות טורדניות על האקס - בן/ת הזוג לשעבר


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoאנשים רבים מספרים שליבם נשבר כאשר הם נפרדו מהאקס או מהאקסית, האם מדובר על דבר נורמלי? מתי הדבר נחשב כבעייתי? אם גם אתן לא מפסיקות לחשוב מחשבות טורדניות על האקס ואתן חשות שאינכן מסוגלות לתפקד כתמול שלשום ושגרת חייכם כבר לא קיימת, הגיע הזמן לקרוא מאמר זה.

 

איך יודעים אם מדובר על מחשבה טורדנית על האקס בן/ת הזוג לשעבר?

אין אחת שלא חושבת על האקס לאחר שהיא נפרדת ממנו. רוב הבנות חושבות עליו בתדירות גבוהה לאחר הפרידה ובמשך הזמן התדירות הולכת ופוחתת. לעומת זאת, יש בנות שאינן מצליחות להשתחרר מדפוס המחשבות החוזרות על האקס עד כדי פגיעה בכל הקשור אל שגרת חייהן. כאן מדובר על מחשבות טורדניות על האקס אשר זכו גם לכינויים: 'מחשבות פולשניות' ו – 'מחשבות אובססיביות'.

מחשבות אלו חוזרות על עצמן באופן בלתי נשלט ופוגעות באותה בחורה. אלו לעיתים מספרות למטפל שהן לא מצליחות להפסיק לחשוב על אותו אובייקט והתחושה היא שהמחשבות לגביו שולטות בחייהן במקום שהן ישלטו במחשבותיהן. רק כאשר הן נכנעות למחשבות ועושות פעולה הקשורה אל האקס באופן זה או אחר הן נרגעות ושוב הכל מתחיל באופן מחזורי טורדני. בשלב מסוים רוב האנשים שסובלים מאותן מחשבות טורדניות על האקס מפחדים מכך שהם לא מסוגלים להפסיק ולחשוב על אותו אדם והם מתחילים לסבול מפחדים וחרדות מהעניין.

 

אהבה אובססיבית לעומת מחשבות טורדניות?

חשוב לציין שמחשבה טורדנית שעיקרה האקס מערבת גם גברים וגם נשים. הרבה אנשים מעוניינים לדעת האם הם סובלים מאהבה אובססיבית או אובססיה טורדנית על האקס. כאן חשוב לדעת שלעומת אהבה אובססיבית בה אנשים מעוניינים להיות עם אדם מסוים, אנשים אשר סובלים ממחשבות טורדניות על האקס סובלים מדחף לא מודע, האדם מרגיש שהוא סובל ממחשבות ופעולות טורדניות בהן הוא אינו מעוניין. הוא מאמין שאם הוא יצליח להרחיק את מושא האובססיה יהיה לו או לה יותר טוב. הוא או היא חווים ניסיונות כושלים לסלק את המחשבות הטורדניות ולהפסיק את המעשים ובדרך כלל האובססיה מוסתרת מאנשים. באהבה אובססיבית אותו אדם מעוניין להיות עם אדם מסוים, הוא לא מפסיק לחשוב עליו משום שהוא חסר לו, הסבל שלו נובע משום שהאהבה שלו אינה מתממשת, הוא מאמין שיהיה לו טוב אם הוא יהיה עם אותו אדם, הוא לא יכול להרפות ממנו ותמיד מצוי במצב של קינאה.

 

מחשבות טורדניות על האקס - מה ניתן לעשות?

· טיפול קוגניטיבי – ניתן להתחיל טיפול CBT אשר ידוע כאחת השיטות ההתנהגותיות היעילות ביותר לטיפול במחשבות טורדניות.

· פסיכו דינמיקה - טיפול בו האדם אשר סובל מכל הקשור אל מחשבות טורדניות על האקס יזהה יחד עם המטפל שלו את הסיבה שמובילה לקונפליקט הטורדני ולאחר איתור הסיבה המטרה תהיה שינוי מערכת היחסים של אותו מטופל עם בני או בנות הזוג.

· שיטות תרפיה – יש אפשרות ללמוד ולתרגל שיטות שונות של תרפיה אשר יובילו את האדם הסובל ממחשבות טורדניות להורדת הסטרס ולעיתים הבנה מדוע בעיה זו קיימת.

בהצלחה!


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה