יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

אוטם תת חריף במוח - מהן הסיבות לכך?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoאוטם מוחי מהווה את הגורם המרכזי להתרחשותו של אירוע מוחי והוא ידוע גם בשם שבץ איסכמי או אירוע מוחי איסכמי. ב-90% מהמקרים, אירוע מוחי מתרחש כתוצאה מאוטם מוחי שהוא למעשה חסימה של כלי דם האחראי להעברת דם למוח.

חסימה זו גורמת לפגיעה באספקת הדם למוח והיא עלולה להתרחש ממספר סיבות עיקריות, וביניהן מחלה טרשתית של כלי דם, קרי, היווצרות קריש דם החוסם למעשה את אחד מהעורקים הגדולים המזינים את המוח, מחלה חסימתית של כלי דם קטנים המצויים במוח ותסחיף המגיע ממקור לבבי.

אוטם מוחי - תסמינים

אוטם מוחי מתאפיין בתסמינים שונים המשתנים מאדם לאדם וזאת בהתאם לאזור המוחי בו אספקת הדם נפגעה. חשוב לציין שמכיוון שמהמוח אחראי על כל תפקודי מערכות הגוף, כל אוטם מוחי עלול להוביל לפגיעה ביכולות התפקודיות של מערכות הגוף השונות, כאשר בין יתר התסמינים הנפוצים מופיעים: תחושת נימול, שיתוק של צד אחד של הגוף, פגיעה ביציבה, פגיעה בחוש הראייה, השמיעה, הטעם או הריח, בעיות בהליכה ושיווי המשקל, הפרעות בשדה הראייה, בעיות זיכרון ועוד.

חשוב לציין שאירוע מוחי עלול להתרחש באופן פתאומי ובמקרים אלו הוא מוגדר כמצב חירום רפואי. במקרים אלו, קיימת חשיבות רבה לזיהוי מהיר של התסמינים ופינוי מייד לבית החולים. הגעה מאוחרת לבית החולים עלולה להוביל לנזקים נוירולוגיים בלתי הפיכים. לפיכך, קיימת חשיבות רבה לזיהוי של אחד מהתסמינים הנפוצים הבאים: חולשה פתאומית באחד מצידי הגוף, קושי בדיבור, תחושת בלבל פתאומית ואסימטריה באזור הפנים. חשוב לציין שאירוע מוחי מהווה אחד משלושת גורמי התמותה העיקריים בעולם המערבי, כאשר בכלל המקרים הם האירוע לא מסתיים במוות, היקף וחומרת הנזקים הנוירולוגיים נקבעים בהתאם למיידיות הטיפול.

זכרו - פינויי מיידי לבית החולים לצורך קבלת טיפול רפואי, עלול לעשות את ההבדל בין חיים למוות ובין התפתחותם של נזקים נוירולוגיים בלתי הפיכים לבין נזקים נוירולוגיים ברי שיקום.

אוטם תת חריף במוח לעומת אירוע מוחי קל

כ 20% מהמקרים של אירוע מוחי מוגדרים כ MINOR STROLE, כלומר, אירוע מוחי קל וחולף. יחד עם זאת, גם במקרים של אירוע מוחי קל, הדבר עלול להעיד על היווצרות חסימה באספקת הדם למוח, וללא טיפול מתאים בשלב זה, עלול להיווצר אוטם תת חריף במוח בפרק זמן קצר של עד שלושה חודשים מיום התרחשותו של אירוע מוחי קל.

גורמי סיכון

ברשימת גורמי הסיכון הידועים הניתנים לטיפול נכללים גורמים כגון: יתר לחץ דם, עישון, מחלות רקע כגון: מחלות לב, סוכרת, אסטמה, הגורם הגנטי (אירועים מוחיים במשפחה), השמנת יתר (בעיקר השמנה בטנית), תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, צריכה מוגברת של אלכוהול וגורמים נוספים הניתנים לטיפול מקדים ומצריכים שינוי באורחות החיים כצעדי מנע המקטינים את הסיכון להתרחשותו של אירוע מוחי.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה