יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

בדיקה גנטית לגילוי סרטן


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoבדיקות גנטיות הן הגדרה כוללת למספר סוגי בדיקות אשר נועדו לאפשר לאוכלוסיות מסוימות המצויות בקבוצות סיכון למחלה תורשתית, לאבחן האם הם נשאים של מחלות גנטיות כאלו ואחרות. הבדיקות הגנטיות השונות נועדו בין היתר לצרכי איתור נשאות של מוטציה גנטית העלולה להתברר כסיכון מוגבר לסוגי סרטן שונים, וביניהם סרטן הרחם, סרטן השחלה וסוגי מחלת סרטן נוספים, כגון סרטן הקיבה, סרטן המעי, סרטן הלבלב, סרטן הערמונית ומלנומה. 

הבדיקה הגנטית לגילוי הסרטן – חשוב לדעת

בדיקה גנטית לגילוי סרטן, היא בדיקה המיושמת באמצעות טכנולוגיות מתקדמות מסוגן במסגרתה נבדקים עשרות גנים של מוטציות גנטיות שאחת מהן עלולה להתברר כגורם מגביר סיכון לחלות בסרטן. את הבדיקה הגנטית לגילוי סרטן נהוג לבצע בקרב בני משפחת גרעינית ומורחבת במקרים בהם מתגלים מספר מקרי סרטן בקרב בני המשפחה המורחבת ובמקרים בהם מתגלה סוג של סרטן נדיר בקרב אחד/אחת מבני המשפחה הגרעינית או המורחבת.

בדיקה גנטית לגילוי סרטן בקרב בני המשפחה נועדה בין היתר לצרכי התאמת תכנית מעקב לגילוי מוקדם של המחלה במידה ובבדיקה מתברר כי קיימת מוטציה גנטית תורשתית העלולה להתפתח למחלת סרטן. תכנית מעקב זו יכולה לצמצם באופן משמועתי את הסיכון לחלות בסרטן ואף למנוע את התפרצות המחלה. כמו כן, הבדיקה הגנטית לגילוי סרטן מיועדת גם לחולי סרטן במקרים בהם מחלת הסרטן הופיעה בגיל צעיר ובמקרים בהם מופיעים מספר גידולים ראשוניים. במקרים אלו, הבדיקה הגנטית נועדה לצרכי התאמת תכנית הטיפול.

בדיקות גנטיות לגילוי סרטן - כיצד?

בדיקה גנטית לגילוי סרטן מתאפשרת גם במסלול הפרטי וגם במסלול הציבורי, כאשר בשני המקרים, ניתן לבצע את הבדיקה לאחר קבלת ייעוץ גנטי שעל פי תוצאותיו ניתנת הפניה לביצוע הבדיקה. את הבדיקה מקיימים באמצעות בדיקת דם רגילה, כאשר מבחנות הדם מועברות למעבדות גנטיות. לפיכך, ניתן לקיים את הבדיקה גם במסגרת קופת החולים וגם באמצעות מכון גנטי המוכר על ידי משרד הבריאות במקרים בהם בחרתם לקיים את הבדיקה במסלול הפרטי. תוצאות הבדיקה נמסרות באופן טלפוני ופרטני לנבדק/ת, מספר שבועות לאחר קיומה של הבדיקה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה