יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מהם הגורמים העיקריים לשבץ מוחי?


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoשבץ מוחי בקרב נשים וגברים הינו אירוע חירום רפואי המהווה את הגורם העיקרי לנכות בקרב האוכלוסייה המבוגרת ולאחד משלושת גורמי התמותה העיקריים ביותר.

בישראל, מתרחשים קרוב ל-15 מקרים של שבץ מוחי מדי שנה, כאשר לכל אחד מהמקרים נלווים סימנים מקדימים העלולים להעיד על התרחשותו של השבץ המוחי, וביניהם: עיוות פתאומי של שרירי הפנים, תחושת נימול פתאומית בגפיים, הפרעה פתאומית בראייה, שיתוק פתאומי של הידיים או הרגליים בצד אחד של הגוף, הופעת כאבי ראש חזקים ופתאומיים והפרעה פתאומית בדיבור. עם הופעת סימנים אלו, קיימת חשיבות רבה לפינוי מיידי לבית החולים, וזאת לנוכח העובדה שטיפול מיידי באנשים המתמודדים עם שבץ מוחי, עלול למנוע נזקים נוירולוגיים קבועים.

גורמי סיכון לשבץ מוחי בקרב נשים וגברים

מכיוון ששבץ מוחי מוגדר כאירוע חירום רפואי, לא ניתן לקבוע את סיכויי התרחשותו בשלב כזה או אחר של החיים, ולכן, קיימת חשיבות רבה להיכרות מעמיקה עם גורמי הסיכון לשבץ מוחי בקרב נשים וגברים. ברשימת גורמי הסיכון המגבירים את הסיכוי להתרחשותו של שבץ מוחי בקרב נשים וגברים נכללים:

  • יתר לחץ דם ורמת כולסטרול גבוהה בדם
  • עודף משקל וחוסר פעילות גופנית
  • מחלות רקע כגון סוכרת ומחלות לב
  • תזונה לקויה
  • עישון וצריכת יתר של אלכוהול

חשוב לציין שנשים וגברים מעל גיל 50 מצויים בקבוצת סיכון מוגברת להתרחשותו של שבץ מוחי, ולכן, קיימת חשיבות רבה לשינוי באורחות החיים במידה ואתם סובלים מאחד או יותר מגורמי הסיכון המופיעים לעיל.

אבחון שבץ מוחי - כיצד?

כפי שציינו לעיל, שבץ מוחי מוגדר כאירוע חירום רפואי אותו קשה לאבחן בטרם הופעת התסמינים השונים היכולים להעיד על התרחשותו. יחד עם זאת, נשים וגברים המתמודדים עם גורמי הסיכון המופיעים לעיל, מומלץ שיישנו את אורחות חייהם, כאשר ההמלצה הרפואית היא לבצע בדיקות למדידת רמת הסוכרים, השומנים והכולסטרול בדם באופן סדיר וקבוע החל מגיל 40 ואילך. כמו כן, מומלץ לבצע שינויים בהרגלי התזונה במידת הצורך ולהפקיד על תזונה נכונה ומאוזנת, קיומה של פעילות ספורטיבית והימנעות מוחלטת מעישון וצריכה מינימאלית של אלכוהול מגיל 40 ואילך.

ההשלכות של שבץ מוחי

 טיפול רפואי הניתן בסמוך להתרחשותו של השבץ המוחי, יכול למנוע פגיעה משמעותית במערכת העצבית העלולה להוביל לנכות. כמחצית מנפגעי שבץ מוחי נדרשים להליך שיקומי לאחר אירוע מוחי, כאשר בין יתר הסיבוכים הנוירולוגיים והקוגניטיביים הנלווים לשבץ מוחי נכללים: הפרעות בדיבור ובמערכת הראייה, קשיים בבליעה, הפרעות בכל הנוגע לשליטה בסוגרים, הפרעות בשיווי המשקל, סימני בלבול ופגיעה ביכולות הקוגניטיביות, הפרעות דמנציה, מצבי רוח משתנים, התקפי אפילפסיה ועוד.

הליך השיקום לאחר התרחשותו של שבץ מוחי הינו ממושך ומאתגר והוא נעשה בהתאם לנזקים הנוירולוגיים אשר נגרמו כתוצאה מהתרחשותו.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה