יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

מתי מומלץ לבדוק בדיקה גנטית של סרטן במשפחה? - פיוג'ין ג'נטיקס Fugene Genetics


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoמחלת הסרטן (על כל סוגיו) מהווה אחד משלושת גורמי התמותה העיקריים בעולם המערבי, כאשר רוב מקרי הסרטן נובעים משינויים המתרחשים בתאים באופן אקראי. יחד עם זאת, בין 5 ל-10 אחוזים ממקרי הסרטן מתרחשים על רקע גנטי והם מתפתחים על רקע נטייה גנטית תורשתית המעלה את הסיכון לסרטן, כאשר ישנם מספר סוגי סרטן שלגביהם ידוע על קשר תורשתי הנגרם על ידי תסמונות סרטן תורשתיות, וביניהם: סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן השלחה, סרטן המעי, סרטן הקיבה, סרטן הלבלב, מלנומה וסרטן הערמונית.

באמצעות בדיקה גנטית של סרטן במשפחה ניתן לאתר נשאות מוטציה גנטית תורשתית המעידה על הסיכון המוגבר לסרטן, כאשר הבסיס הגנטי התורשתי יכול לסייע גם בזיהוי נשאים בקרב בני המשפחה וביצירת תוכנית מעקב ומניעה.

בדיקות גנטית לאיתור רקע גנטי תורשתי של מחלת הסרטן

כיום, קיימות מספר בדיקות גנטיות במסגרתן ניתן לאתר רקע גנטי תורשתי של מחלת הסרטן. בדיקות אלו מיושמות באמצעות טכנולוגיות ייחודיות המאפשרות בדיקה של עשרות גנים שמוטציות המצויות בהם ידועות כגורמים המעלות את הסיכון לחלות בסרטן. בדיקות אלו מיועדות לחולי סרטן ובני משפחותיהם במידה ומתקיימים מצבים כגון:

  • מספר מקרי סרטן המתרחשים בקרב בני המשפחה המורחבת
  • במקרים בהם מופיעים מספר גידולים ראשוניים אצל אותו חולה סרטן
  • במקרים בהם מחלת הסרטן מופיעה גיל מוקדם יחסית לאוכלוסייה הכללית
  • במקרים בהם מתגלה סרטן מסוג נדיר

חשיבות הבדיקה הגנטית

בדיקה גנטית של סרטן במשפחה מיועדת גם עבור בן/בת המשפחה החולה בסרטן וגם עבור בני ובנות המשפחה המצומצמת והמורחבת כאחד. חשיבות הבדיקה עבור האדם החולה בסרטן נובעת על רקע העובדה שידיעת נשאות מוטציה גנטית תורשתית כגורם למקרה הסרטן, מאפשרת התאמה של תכנית הטיפול ואילו בקרב בני המשפחה חשיבות הבדיקה נובעת על רקע התאמת תכנית המעקב לגילוי מוקדם של מחלת הסרטן. תכנית זו מאפשרת את מניעתה של המחלה במקרים מסוימים ובכך היא מצמצמת את הסיכון המוגבר לחלות בסרטן ומשווה אותו לרמת הסיכון הזהה לכלל האוכלוסייה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה