קהילת בריאות הנפש - ממ"נ


נושאים נבחרים בקהילה

יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה


מחשבות טורדניות על אלוהים - לא רק לדתיים!


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoמחשבות טורדניות על אלוהים הן הגדרה כוללת לכל סוגי המחשבות אליהן נלווה מוטיב דתי כזה או אחר. המחשבות הטורדניות על אלוהים נפוצות יותר בקרב אנשים מאמינים מהמגזר החרדי, הדתי, הלאומי ואף מהמגזר המסורתי. בנוסף, מחשבות טורדניות על האלוקים עלולות להתפתח בקרב אתאיסטים הדוחים כל אמונה בדבר קיומו של אלוהים.

הופעתן של מחשבות טורדניות על אלוהים באופן בלתי פוסק, עלולות להוביל לתחושות אשמה ותחושות של חוסר אונים המלוות במצוקה רגשית - נפשית הולכת וגוברת. במקרים אלו, קיימת חשיבות רבה לעצם קיומן של מחשבות טורדניות ועל אימוץ דרכי טיפול במחשבות טורדניות המותאמים לאורחות חייו של האדם המתמודד עימן ולתפיסת עולמו.

◄ מחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים המגזר הדתי/חרדי

מחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים מהמגזר הדתי/חדרי על כל זרמיו, עלולים לנבוע על רקע תפיסות עולם ואמונות אליהן הם הורגלו מגיל ינקות. במקרים אלו, המחשבות הטורדניות עלולות להופיע על רקע ייסורים עימם מתמודד האדם הדתי על ביצוע טעויות וחטאים המהווים הפרה של מצוות התורה לפיהן הוא אמור לנהל את חייו. במקרים אלו, המחשבות הטורדניות על ה' עלולות להיות מלוות בהפרעות טורדניות כפייתיות מכל סוג ובאימוץ התנהגויות הנוגדות באופן מוחלט את מהות האמונה הדתית באלוהים וקיום המצוות. כמו כן, מחשבות טורדניות על האלוקים עלולות להתפתח לכדי הפרעה נפשית המובילה במקרים לא מבוטלים להתפרצותן של מחלות נפש, מצבי חרדה ודיכאון.

לקריאה על עוד סוגי מחשבות טורדניות

מחשבות טורדניות הידועות גם בשם המקצועי כ-מחשבות חודרניות בלתי רצוניות, עלולות להתפתח כבר בשלבים המאוחרים של גיל הילדות ותחילת גיל ההתבגרות, והן עלולות להתעצם במהלך החיים ולהקשות על האדם המתמודד עימן לתפקד באופן נורמטיבי. בקרב נשים וגברים מהמגזר הדתי/חרדי, הופעתן של מחשבות טורדניות על אלוהים, מלוות בין היתר בתחושת אשם ובושה, ולכן, הם ממעיטים לדבר על הנושא גם עם גורמים מקצועיים וגם עם סביבתם הקרובה ביותר. במצבים אלו, תחושת האשם והבושה מקשה על פנייה לדרכי טיפול ובכך נוצרת תחושת חוסר אונים המתפתחת בהמשך לקושי תפקודי בחיי היומיום.

◄ מחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים אתאיסטים

מחשבות טורדניות על ה' עלולות להתפתח גם בקרב נשים וגברים בעלי היעדר אמונה מוחלטת באלוהים ו/או בכל אמונה אחרת. במקרים אלו, המחשבות הטורדניות נובעות על רקע חוסר האמונה המתפתחת לכדי סלידה מכל סממן דתי ואמוני. בנוסף, המחשבות הטורדניות בקרב אתאיסטים עלולות להתפתח על רקע שנאה מופגנת לכל אדם דתי. מחשבות אלו עלולות לבוא לידי ביטוי במחשבות בעלות אופי פלילי ובמחשבות על ביצוע פעולות תוקפניות כלפי כל אדם דתי. המחשבות הטורדניות על אלוהים המתעוררות בקרב נשים וגברים אתאיסטים, בדומה למחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים מהמגזר הדתי/חרדי, ניתנות לטיפול באמצעות דרכי טיפול שונים הכוללים: טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי - התנהגותי, טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי ועוד.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה