יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

תסמונת הכאב התלמי - מה חשוב לדעת!


talishlivko מתוך הבלוג של talishlivkoאירוע מוחי הנגרם כתוצאה מחסימת כלי דם מוחי ו/או דימום תוך מוחי, מוביל לפגיעה בזרימת הדם ואספקת החמצן הנדרשת לצורך תפקוד תאי המוח, והדבר עלול להתפתח לנזקים שונים שבחלקם בלתי הפיכים. בישראל, קרוב ל-15 אלף איש חווים אירוע מוחי מדי שנה, כאשר אחד מכל עשרה ישראליים החווה אירוע מוחי, נאלץ להתמודד (לאחר תקופת האשפוז) עם הופעתה של תסמונת הכאב התלמי. מהי אותה תסמונת ומהם הסימנים המעידים על התפרצותה לאחר אירוע מוחי? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

תסמונת הכאב התלמי - מה חשוב לדעת?

תסמונת הכאב התלמי לאחר אירוע מוחי, היא תסמונת הגורמת לתחושת כאב קבוע באזורי גוף מסוימים והיא מתפרצת על רקע הפגיעה המוחית בקרב כ-10% מכלל האנשים השורדים אירוע מוחי. תסמונת זו נובעת מכיוון שהמוח מגיב לכל מגע באזורי גוף מסוימים ככאב המופיע בעוצמה משתנה מכאב בינוני ועד רמת כאב גבוהה.  תסמונת זו מתפרצת ברוב המקרים כחודש לאחר התרחשותו של האירוע המוחי, ולכן, בחלק גדול מהליכי שיקום לאחר אירוע מוחי, המטופל מתלונן על הופעת כאב מקומי ו/או כאב מרכזי הידוע כתסמונת הכאב התלמי שלאחר אירוע מוחי.

מהם הסימנים העיקריים המעידים על תסמונת הכאב התלמי?

ישנם מספר סימנים מרכזיים היכולים להעיד על התפתחותה של תסמונת הכאב התלמי בקרב אנשים השורדים אירוע מוחי ומצויים בהליך שיקום לאחר אירוע מוחי, וביניהם:

  • הופעת כאב על גבי שטח העור גם ללא כל מגע בעור - כאב זה מופיע בעיקר כתגובה לא רצונית של הגוף לקור ו/או לתנועה, כאשר כל מגע על פני שטח העור יכול לגרום להופעת כאב בעוצמה משתנה מאדם לאדם.
  • חולשת שרירים - סימן היכר נוסף של תסמונת הכאב התלמי מופיע במקרים בהם שרירי הגוף הולכים ונחלשים לאחר אירוע מוחי. כמו כן, ישנם מצבים בהם עוצמת הכאב כתוצאה מתנועת הגוף, גורמת לאנשים המתמודדים עם הכאב להימנע מתזוזה ותנועתיות של הגוף והדבר עלול לגרום לחולשת שרירים.
  • פגיעה מתמשכת בתפקוד הכללי - כאב מתמשך באזורי גוף מסוימים עלול להוביל לפגיעה מתמשכת בתפקוד הכללי של הגוף. במקרים מסוימים, אנשים המתמודדים על תסמונת הכאב התלמי, נדרשים להסתייע בעזרה לצורך ביצוע פעולות תפקודיות יומיומיות.

חשוב לציין שקיים קשר ישיר בין מיקומה של הפגיעה המוחית ועוצמתה לבין עוצמת הכאב המופיע כתוצאה מתסמונת הכאב התלמי לאחר אירוע מוחי.


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה