יעוץ פסיכולוגי בצ
המומחים של אביליקו
עבודה נגישה
אהבה בלי מגבלות
המדריך לחופשה נגישה

הבלוג של talishlivkoמחשבות טורדניות על אלוהים הן הגדרה כוללת לכל סוגי המחשבות אליהן נלווה מוטיב דתי כזה או אחר. המחשבות הטורדניות על אלוהים נפוצות יותר בקרב אנשים מאמינים מהמגזר החרדי, הדתי, הלאומי ואף מהמגזר המסורתי. בנוסף, מחשבות טורדניות על האלוקים עלולות להתפתח בקרב אתאיסטים הדוחים כל אמונה בדבר קיומו של אלוהים.

הופעתן של מחשבות טורדניות על אלוהים באופן בלתי פוסק, עלולות להוביל לתחושות אשמה ותחושות של חוסר אונים המלוות במצוקה רגשית - נפשית הולכת וגוברת. במקרים אלו, קיימת חשיבות רבה לעצם קיומן של מחשבות טורדניות ועל אימוץ דרכי טיפול במחשבות טורדניות המותאמים לאורחות חייו של האדם המתמודד עימן ולתפיסת עולמו.

◄ מחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים המגזר הדתי/חרדי

מחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים מהמגזר הדתי/חדרי על כל זרמיו, עלולים לנבוע על רקע תפיסות עולם ואמונות אליהן הם הורגלו מגיל ינקות. במקרים אלו, המחשבות הטורדניות עלולות להופיע על רקע ייסורים עימם מתמודד האדם הדתי על ביצוע טעויות וחטאים המהווים הפרה של מצוות התורה לפיהן הוא אמור לנהל את חייו. במקרים אלו, המחשבות הטורדניות על ה' עלולות להיות מלוות בהפרעות טורדניות כפייתיות מכל סוג ובאימוץ התנהגויות הנוגדות באופן מוחלט את מהות האמונה הדתית באלוהים וקיום המצוות. כמו כן, מחשבות טורדניות על האלוקים עלולות להתפתח לכדי הפרעה נפשית המובילה במקרים לא מבוטלים להתפרצותן של מחלות נפש, מצבי חרדה ודיכאון.

לקריאה על עוד סוגי מחשבות טורדניות

מחשבות טורדניות הידועות גם בשם המקצועי כ-מחשבות חודרניות בלתי רצוניות, עלולות להתפתח כבר בשלבים המאוחרים של גיל הילדות ותחילת גיל ההתבגרות, והן עלולות להתעצם במהלך החיים ולהקשות על האדם המתמודד עימן לתפקד באופן נורמטיבי. בקרב נשים וגברים מהמגזר הדתי/חרדי, הופעתן של מחשבות טורדניות על אלוהים, מלוות בין היתר בתחושת אשם ובושה, ולכן, הם ממעיטים לדבר על הנושא גם עם גורמים מקצועיים וגם עם סביבתם הקרובה ביותר. במצבים אלו, תחושת האשם והבושה מקשה על פנייה לדרכי טיפול ובכך נוצרת תחושת חוסר אונים המתפתחת בהמשך לקושי תפקודי בחיי היומיום.

◄ מחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים אתאיסטים

מחשבות טורדניות על ה' עלולות להתפתח גם בקרב נשים וגברים בעלי היעדר אמונה מוחלטת באלוהים ו/או בכל אמונה אחרת. במקרים אלו, המחשבות הטורדניות נובעות על רקע חוסר האמונה המתפתחת לכדי סלידה מכל סממן דתי ואמוני. בנוסף, המחשבות הטורדניות בקרב אתאיסטים עלולות להתפתח על רקע שנאה מופגנת לכל אדם דתי. מחשבות אלו עלולות לבוא לידי ביטוי במחשבות בעלות אופי פלילי ובמחשבות על ביצוע פעולות תוקפניות כלפי כל אדם דתי. המחשבות הטורדניות על אלוהים המתעוררות בקרב נשים וגברים אתאיסטים, בדומה למחשבות טורדניות על אלוהים בקרב נשים וגברים מהמגזר הדתי/חרדי, ניתנות לטיפול באמצעות דרכי טיפול שונים הכוללים: טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי - התנהגותי, טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי ועוד.


תגובות
אין תגובות לפוסט

אחת המחלות חשוכות המרפא היא המחלה הגנטית 'נימן פיק'. כאן מדובר על מחלה גנטית תורשתית הנפוצה בעיקר בקרב העדה האשכנזית. הסיכון ללדת ילד החולה בנימן פיק יכול לבוא לידי ביטוי רק כאשר שני ההורים נושאים את הגן החסר של המחלה.

מהי מחלת נימן פיק?

מחלת נימן פיק גורמת לחסר של אנזים האסיד ספינגומיאלינז אשר אמון על פירוק חומר שומני בשם ספניגומיאלין. בעקבות החוסר של אנזים ה- ASM , החומר השומני נאגר בתאים של האיברים הפנימיים, כמו הטחול, הריאות, הכבד ומערכת העצבים המרכזית במח. חומר שומני זה אשר נאגר בתאים של איברים פנימיים חשובים אלו גורם לכך שהתאים נהרסים ולבעיות נוספות, כמו למשל הגדלה של הטחול והכבד, כתם אדום ברשתית העין, מחלות ריאות ועיכוב בהתפתחות הפסיכומוטורית.

סוגים שונים של נימן פיק – A עד C

·        נימן פיק מסוג A כאן מדובר על מחלה חמורה שנגרמת ממוטציה שפוגעת בגן 1SMPD. פגיעה זאת גורמת לחסר משמעותי באנזים ה- ASM. תסמיני סוג A של המחלה מופיעים החל מגיל חודשיים וכוללים הגדלה של הכבד והטחול, קושי בהאכלה, בטן נפוחה, הפרעה בגדילה, אובדן יכולות מוטוריות בהדרגה והדרדרות נוירולוגית מהירה. רוב הילדים אשר חולים במחלה זו שורדים עד גיל שלוש ארבע.

·        נימן פיק מסוג B לעומת מחלת נימן פיק בדרגה החמורה ביותר (סוג A), כאן ייצור האנזים SMA הוא בשיעור של עשרה אחוזים (לעומת אחוז אחד בלבד בנימן פיק מסוג A). בסוג זה של מחלה דרגת החומרה פחותה ורוב הילדים שלוקים בה מגיעים לגילאי 30 ואף יותר מכך. התסמינים של המחלה באים בדרך כלל לידי ביטוי החל מגילאי הילדות וכוללים הגדלה בטחול ובכבד, אנמיה, בעיות נשימה, עיכוב בצמיחה והצטברות של חומרים שומניים בכבד ובטחול. מחלה גנטית נימן פיק מסוג B שכיחה לרוב אצל יוצאי טוניס, אלג'יריה ומרוקו.

·        נימן פיק מסוג C ברוב המקרים הגילוי של המחלה נעשה בגילאי בית הספר. מחלה זו יכולה לבוא לידי ביטוי בבעיות התנהגות, אובדן של יכולת אינטלקטואלית, בעיות התפתחותיות, הגדלה של הכבד והטחול, קושי בדיבור, בבליעה, בשליטה על שרירים מסוימים בגוף ועוד. חולים בסוג C לא מסוגלים לעכל כולסטרול ושומנים אחרים וכתוצאה מכך שומנים אלו נאגרים במוח ובכבד וגורמים לצהבת, בעיות נוירולוגיות ועוד.

בדיקות סקר גנטי ומחלת הנימן-פיק

כאמור, שני ההורים חייבים לשאת את הגן הפגום על מנת להוריש את המחלה. כלומר, ההורשה היא רציסיבית אוטוזומלית. בכדי לוודא שילדכם אינו חולה במחלה זאת, חשוב לערוך בדיקות סקר גנטיות באמצעותן יתבצע זיהוי נשאות של המחלה וזאת טרם ההיריון. ניתן לבצע בדיקות אלו גם בעת ההיריון וזאת באמצעות סיסי שליה/ בדיקת מי שפיר ופעמים גם באמצעות שיטות גילוי מתקדמות יותר. אם במסגרת בדיקות סקר גנטי התגלה כי שני ההורים נושאים את הגן ולכן נשאים של המחלה, יש לבצע בדיקות ספציפיות במהלך ההיריון וזאת על מנת לברר האם העובר אכן נושא את המחלה ובהתאם לקבל החלטה מושכלת לגבי הצעדים הבאים, כמו למשל הפסקת היריון.


תגובות
אין תגובות לפוסט

USHER SYNDROME היא מחלה גנטית תורשתית שעיקר מאפייניה באים לידי ביטוי בפגיעה בראייה, הפרעות בשמיעה וחירשות. נכון להיום יש אפשרות לבחון נשאות למחלה באמצעות בדיקות גנטיות בהיריון.

מהי תסמונת אשר?

מחלה זאת אשר משלבת מחלת עיניים (' רטיניטיס פיגמנטוזה '), עם ליקויי שמיעה גורמת תחילה לעיוורון לילה ובהדרגה וזאת על סמך סוג המחלה לירידה בראייה עד כדי עיוורון מוחלט. הסיכון למחלה יהיה רק כאשר שני בני הזוג נשאים של הגן הבלתי תקין. כלומר מדובר על מחלה גנטית אוטוזומאלית רצסיבית. תסמונת אשר מסוג 2 נפוצה ביהודי צפון אפריקה, יהודי אירן ויהודי עיראק. תסמונות מסוג 1 ומסוג 3 נפוצות בעיקר אצל אשכנזים ולכן לאור חומרת המחלה חשוב לעבור בדיקות גנטיות בהיריון ובדיקות סקר לגילוי נשאות טרם ההיריון. נכון להיום הסיכויים של שני הורים נשאים ללדת ילד חולה בתסמונת גנטית אשר הם כ- 25%.

תסמונת אשר – שלושת הסוגים

·        סוג 1 – הסימנים הראשונים למחלה זאת מופיעים עוד לפני גיל 10 ובאים לידי ביטוי בקושי בראיית לילה ובהדרגה מצטמצם שדה הראייה. חולים במחלה זאת יגיעו לאובדן מוחלט של השמיעה ותפקוד לא תקין של שיווי המשקל, דבר שיגרום לעמידה והליכה בשלב מאוחר. רוב החולים במחלה זאת ייוולדו חרשים ויאבדו את יכולת הראיה במהלך השנים.

·         סוג 2 – אובדן השמיעה יתחיל בגיל צעיר ויגיע לרמה בינונית עד קשה, אך יישאר יציב. סימנים ראשונים של מחלה זאת תהיה בעשור הראשון או השני לחיים.

·         סוג 3 -  כאן רמת החומרה של המחלה משתנה מחולה אחד לשני. כל החולים יסבלו מאובדן שמיעה מתקדם וחלק יסבול מאי שיווי משקל.

נכון להיום אין ריפוי למחלה זאת וילדים אשר ייוולדו עם מחלה זאת יצטרכו לקבל טיפול תומך כל חייהם וזאת על מנת להשתלב בחברה. משום כך, חשוב לאבחן האם ההורים נשאים של הגן הפגום וזאת טרם הכניסה להיריון. אם האם כבר בהיריון, ניתן לבצע בדיקות גנטיות בהיריון ואם התקבלו ממצאים בעייתיים, לערוך בדיקה גנטית בעובר עצמו וזאת על מנת לבדוק האם הוא לוקה במחלה. בנוסף, כיום יש אפשרות לביצוע בדיקות לא פולשניות בעת היריון כמו למשל בדיקות גנטיות מתקדמות, כמו למשל ריצוף אקסיומי ובדיקות לא פולשניות נוספות ובהתאם, להגיע להחלטות הנכונות לכל הורה.


תגובות
אין תגובות לפוסט

כיצורים אנושיים, המוח האנושי שלנו מסוגל לחשוב עשרות אלפי מחשבות מידי יום. אולם, לא תמיד המחשבות שעולות הן מחשבות חיוביות והגיוניות אלא חלקן לא, ואף מסוכנות. אילו הן המחשבות הטורדניות שעשויות לצוץ בתודעה בכל שלב בחיים ובהתאם לנסיבות. אך אין סיבה לדאגה, גם איתן ניתן להתמודד, איך? ההמשיכו לקרוא.

מי אתן מחשבות טורדניות?

למעשה, מחשבה טורדנית עשויה להיות מחשבות, דחפים חוזרים ונשנים, תמונות שחורגות משליטתו של האדם כאשר הוא אינו מעוניין בקיומן. גם כאשר אדם חש במחשבותיו כבלתי רצויות או כמפריעות לשקט הנפשי שלו , אף על פי שהוא יודע כי הם הינם חסרי משמעות. כך שמחשבות טורדניות תופסות בפרקי זמן משמעותיים שלעיתים אף משבשות את שגרת חיינו ביצירת קשרים חברתיים, בזמן העבודה או הלימודים ועוד. לרוב, מחשבות אילו גורמות לנו לחוש כעסים חזקים, חרדות שבאות לידי ביטוי בפאניקה ועצבנות, פחדים, חששות, פרנויה ואך בלבול אינסופי פנימי.

כיצד המחשבות הטורדניות מפריעות לנו בחיי היום יום

לצערנו, מחשבות טורדניות עשויות להופיע לנו כאשר מדובר בעניין של אלימות ותחושת אימה כאשר אנשים מבצעים פעולות אלימות כלפי עצמם או אחרים. תחושות לא רצויות העשויות ליצור תחושת לחץ, מצוקה וחרדה. יותר מכך, גם הן עשויות להיות באופן מיני כאשר ההתעסקות הינה בזהות, במראה החיצוני והקטנה עצמית. נוסף על כך, ניתן לראות גם כאשר מדובר בנושאים הקשורים בדת ואמונה, במסגרת המשפחתית, בקריירה ובעבודה ואפילו גם בנושא הכלכלי. כך למשל, אנשים המאובחנים בעלי הפרעת דחק פוסט טראומטית המכונה PTSD , הפרעות חרדה שונות, הפרעות טורדניות כפייתית המכונה OCD נמצאים ברמת סיכון גבוה יותר להתמודדות במחשבות טורדניות.

מכאן, ההתמודדות עם מחשבות השליליות שפולשות אלינו מקשות על האנשים אשר חווים אותם ואינם מסוגלים לעצור את המחשבות השליליות שהם חווים בצורה בלתי פוסקת. יחד עם זאת, קיימים פחדים קלים יותר גם אצל ילדים ומבוגרים, כך לדוגמא סטודנטים ותלמידים נאבקים בחרדת מבחנים כאשר הם חוששים מכישלון, דבר שגורם להם להשקיע מאמץ רב יותר ולוותר על בילוי עם חברתי  או וויתר על עצמי שלהם בשביל להקדיש ללמידה מהפחד להיכשל במבחן.

גם עם מחשבות פולשניות ניתן להתמודד ביעילות רבה

רק המחשבה על המחשבות טורדניות עשויה להיות מעיקה ומייסרת ולרבים מאיתנו החווים אותן, לא עולה המחשבה בראש שאולי מחשבות שליליות אילו בעצם מהוות פוטנציאל לצמיחה אישית ואהבה עצמית. קיים בנו עולם רגשי שמכיל בתוכו עולם שלם של חוויות, רגשות, צרכים רגשיים שאינם מקבלים מענה וכך, טיפולים שמתקדמים בלראות את הלב, את העולם הרגשי שקיים בנו נוכל להעניק לרגשותינו מענה אמיתי כמו: תחושת ביטחון, קבלה ואהבה עצמית, יכולת לתקשר ולבטא ביחסים שלנו עם אחרים והתמודדות עם החיים שלנו.

כמו כן, אנו יכולים להתמודד עימן בעזרת טיפול פסיכולוגי שמהווה את האמצעי היעיל ביותר להתמודדות ומאפשר הבנה מעמיקה של מקור הגורמים הרגשיים. אולם גם, חשיפה הדרגתית עם הגורמים לחרדה, להתמודדות בהדרגה במחשבות האובססיות הקשורות בה. טכניקה נוספת  יכולה להיות לימוד של טכניקת הרגעה עצמית בעזרת רכישה של מיומנויות שליטה בחרדה על מנת להסיח את הדעת ולהתמודדות טובה יותר עם חרדות.


תגובות
אין תגובות לפוסט

אירוע מוחי הנגרם כתוצאה מחסימת כלי דם מוחי ו/או דימום תוך מוחי, מוביל לפגיעה בזרימת הדם ואספקת החמצן הנדרשת לצורך תפקוד תאי המוח, והדבר עלול להתפתח לנזקים שונים שבחלקם בלתי הפיכים. בישראל, קרוב ל-15 אלף איש חווים אירוע מוחי מדי שנה, כאשר אחד מכל עשרה ישראליים החווה אירוע מוחי, נאלץ להתמודד (לאחר תקופת האשפוז) עם הופעתה של תסמונת הכאב התלמי. מהי אותה תסמונת ומהם הסימנים המעידים על התפרצותה לאחר אירוע מוחי? על כך ועוד בכתבה שלפניכם.

תסמונת הכאב התלמי - מה חשוב לדעת?

תסמונת הכאב התלמי לאחר אירוע מוחי, היא תסמונת הגורמת לתחושת כאב קבוע באזורי גוף מסוימים והיא מתפרצת על רקע הפגיעה המוחית בקרב כ-10% מכלל האנשים השורדים אירוע מוחי. תסמונת זו נובעת מכיוון שהמוח מגיב לכל מגע באזורי גוף מסוימים ככאב המופיע בעוצמה משתנה מכאב בינוני ועד רמת כאב גבוהה.  תסמונת זו מתפרצת ברוב המקרים כחודש לאחר התרחשותו של האירוע המוחי, ולכן, בחלק גדול מהליכי שיקום לאחר אירוע מוחי, המטופל מתלונן על הופעת כאב מקומי ו/או כאב מרכזי הידוע כתסמונת הכאב התלמי שלאחר אירוע מוחי.

מהם הסימנים העיקריים המעידים על תסמונת הכאב התלמי?

ישנם מספר סימנים מרכזיים היכולים להעיד על התפתחותה של תסמונת הכאב התלמי בקרב אנשים השורדים אירוע מוחי ומצויים בהליך שיקום לאחר אירוע מוחי, וביניהם:

  • הופעת כאב על גבי שטח העור גם ללא כל מגע בעור - כאב זה מופיע בעיקר כתגובה לא רצונית של הגוף לקור ו/או לתנועה, כאשר כל מגע על פני שטח העור יכול לגרום להופעת כאב בעוצמה משתנה מאדם לאדם.
  • חולשת שרירים - סימן היכר נוסף של תסמונת הכאב התלמי מופיע במקרים בהם שרירי הגוף הולכים ונחלשים לאחר אירוע מוחי. כמו כן, ישנם מצבים בהם עוצמת הכאב כתוצאה מתנועת הגוף, גורמת לאנשים המתמודדים עם הכאב להימנע מתזוזה ותנועתיות של הגוף והדבר עלול לגרום לחולשת שרירים.
  • פגיעה מתמשכת בתפקוד הכללי - כאב מתמשך באזורי גוף מסוימים עלול להוביל לפגיעה מתמשכת בתפקוד הכללי של הגוף. במקרים מסוימים, אנשים המתמודדים על תסמונת הכאב התלמי, נדרשים להסתייע בעזרה לצורך ביצוע פעולות תפקודיות יומיומיות.

חשוב לציין שקיים קשר ישיר בין מיקומה של הפגיעה המוחית ועוצמתה לבין עוצמת הכאב המופיע כתוצאה מתסמונת הכאב התלמי לאחר אירוע מוחי.


תגובות
אין תגובות לפוסט
16.10.2019 | 12:02

אחד מהתסמינים השכיחים ביותר שיכולים להתריע על התחלתו של אירוע מוחי זה הופעת גמגום לא מוסבר אצל אדם מסוים. כמובן שגמגום הוא לא הסממן היחידי שיכול להתריע בפני אירוע מוחי, אך ברוב המקרים הוא אחד מהסימנים הבולטים ביותר. על מנת שתוכלו להבין את החשיבות של אירוע מוחי גמגום, תוכלו לקרוא את המאמר הבא – כך תוכלו ככל הנראה לזהות את הופעת האירוע המוחי בתחילת הדרך, ואולי זה יסייע לכם לטפל באדם שזה עתה עובר אירוע מוחי.

אירוע מוחי גמגום – כיצד מזהים?

לא קשה לזהות גמגום אצל מטופלים שעברו או עוברים אירוע מוחי, הבעיה העיקרית היא שלא תמיד הגמגום יהיה כל כך ברור. לעיתים אתם יכולים לחשוב כי מדובר במצב של עייפות או בלבול, בוודאי כאשר מדובר על אדם מבוגר – שאלו הם תופעות שבהחלט יכולות להתרחש אצלו. לכן תנסו לבדוק עוד תסמינים בנוסף למצב של גמגום, על מנת לאשר או לדחות האם מדובר באירוע מוחי. אך בכל מקרה, אם יש לכם ספק (אפילו ספק קטן מאוד) – הזמינו פרמדיק על מנת שהוא יאבחן את המצב מקרוב ויחליט האם צריך לבצע פינוי לבית חולים או שמא מדובר בתסמין שלא קשור לאירוע מוחי.

אירוע מוחי גמגום – מה צריך לעשות?

·         נסו לדובב את המטופל – נסו לשאול את המטופל מספר שאלות פשוטות על מנת לוודא האם המצב של גמגום מגיע גם עם בלבול או חוסר התמצאות עם הסביבה הקרובה.

·         התקשרו לאמבולנס – במקרה של ספק, אל תיקחו סיכונים! בוודאי כאשר מדובר על אחד מהסימנים הבולטים ביותר לאירוע מוחי. התקשרו לאמבולנס על מנת שתקבלו הנחיות ישירות מהצוות הרפואי.

·         הישארו צמודים למטופל – אל תעזבו את המטופל, חכו לצידו עד אשר יגיעו שירותי ההצלה ויספקו מענה ראשוני של עזרה ראשונה.

·         אל תיכנסו לפאניקה – הפאניקה שלכם יכולה להפחיד גם את המטופל שבין כה וכה נמצא במצב לא נעים. לכן במצב של אירוע מוחי גמגום חשוב מאוד שתנסו להישאר רגועים על מנת שתעבירו את השלווה גם למטופל שלא יהיה בפאניקה גם כן.


תגובות
אין תגובות לפוסט

אתם כועסים על הבוס במשרד, אז אתם אוכלים שבעה משולשי פיצה ונרגעים. אתם עצובים כתוצאה מהפרידה מבן או בת הזוג, אז אתם "טורפים" מיכל שלם של ק"ג גלידת וניל.

 אתם עצבניים על המפקד ביחידה שהעניש אתכם, אז אתם לא עוצרים לפני שאתם מסיימים את מנת הפלאפל השלישית... אכילה רגשית היא בעיה של מאות אלפי אנשים בישראל. היא עלולה להוביל לבעיות בריאותיות ונפשיות קשות. מה עושים? אימון לאכילה רגשית! בואו נראה במה מדובר...

מאפייני אכילה רגשית

לא כל אדם שמסיים חפיסת שוקולד כשהקבוצה האהודה עליו מפסידה מוגדר כ"אכלן רגשי". כדי להיכלל תחת ההגדרה, חובה שלאדם יהיו חלק מהמאפיינים הבאים:

·         עיסוק רב באוכל (מתי יאכל? מה יאכל? כמה יאכל?)

·         אכילה גם כשלא רעבים.

·         מתבייש באכילתו (לרוב, לא יאכל ליד אנשים).

·         רואה באוכל אויב נגדו הוא לא מצליח להילחם. אוכל מתסכל ומנחם אותו בו זמנית!

·         אוכל לעיתים בלי לשים לב שהוא אוכל.

·         מאבד שליטה לגבי האכילה לעיתים קרובות, לרוב כשהוא לבד.

·         מפחד כל הזמן שלא יצליח להפסיק לאכול.

·         האוכל מהווה עבורו אמצעי הסחה ודרך ראשונית להרגעה.

מה זה אימון לאכילה רגשית?

אימון לאכילה רגשית הוא טיפול פרא-רפואי, אשר מטרתו הינה ניתוק ההקשר בין רגשותיו של אדם לפעולת האכילה. זאת ועוד, מבקש הטיפול לייצר שליטה של המטופל בנושא האכילה, בד בבד ליצירת הבנה של מה מתרחש בנפשו בזמן התפרצויות האכילה. אימון אכילה רגשית נוגע גם בנקודות הבאות:

·         התמודדות נכונה עם לחצי היום יום.

·         איתור מקור הקשיים היוצר את ההפרעה.

·         יצירת הרגלי אכילה נכונים תחת קצב החיים המהיר של ימינו.

·         הענקת כלים מעשיים לשימוש גם בגמר הטיפול.

מדובר בטיפולים רגשיים אשר משתנים בין מטופל למטופל, וזוכה להצלחה בשיעור גבוה. נציין שבמקרה של הפרעת אכילה רגשית, דיאטה בלבד אינו תשיג את מטרתה לאורך זמן, ואף עלולה להסב נזק בטווח הארוך. חובה להבין את המניעים הרגשיים הנסתרים של הבעיה, לפני שניגשים לטיפול בתוצאות שלה – ההשמנה.

אז מה סיכויי ההצלחה של אימון לאכילה רגשית? ובכן, התשובה לשאלה תלויה רבות במטפל שתבחרו. אז אל תתעצלו! תבדקו, תוודאו, תבררו ובעזרת השם – תצליחו! 


תגובות
אין תגובות לפוסט

 אם אתם מתכננים להיכנס להריון קרוב, חשוב שתקפידו לבצע בדיקות סקר גנטי לפני הריון.

נכתב על ידי טלי שליבקוביץ:

 האם הבדיקות הכרחיות? האם רק הנשים צריכות לבצע את הבדיקה או גם הגברים? ועוד..מתחילים

◄ מבצעים סקר גנטי טרם ההיריון

 

אם גם אתם מעוניינים להקים משפחה, אחד הדברים אותו חשוב שתעשו וזאת טרם הכניסה להיריון הוא בדיקה גנטית לפני הריון. הדבר החשוב ביותר עליכם לדעת הוא שלכל אחד מאיתנו יש מטען גנטי, אשר פעמים רבות נושא את הסיכון למחלות לעובר. רובינו איננו מודעים לכך משום שאין לכך שום אלמנט חיצוני המעיד על כך שאנו נושאים את אותו מטען גנטי מסוכן שיכול להוביל למחלות אצל התינוק שלנו. באם תבצעו סקר גנטי לפני הריון ותגלו שההיריון שלכם בסיכון גבוה מבחינה גנטית, תוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה לכם בכל הקשור אל הקמת משפחה. 

◄ למה דווקא לפני ההריון 

 

כי אנשים מעוניינים לדעת האם הם יכולים להקים משפחה יחדיו ללא סיכונים לעובר וכי אנשים מעונינים להימנע מגילויים אלו בעת התקופה הלחוצה של ההיריון. חשוב שתדעו שיש אנשים שלא רק מבצעים בדיקת סקר גנטי טרם החתונה, יש כאלו שמחליטים לבצע בדיקות סקר גנטי לפני ההריון כאשר הם מחליטים להתחתן וזאת על מנת להיות בטוחים שהם יוכלו להביא לעולם ילד בריא יחדיו. קחו בחשבון שיש מקרים שלמרות שמדובר על זוג אוהב ומאוהב אשר מעוניין להתחתן, יש זוגות שיפרידו כוחות עוד טרם החתונה וזאת משום שאחד הדברים החשובים להם בחיים המשותפים, הוא הבאת ילדים רבים לעולם.

 

◄ אפשרויות נוספות - לא מוותרים 

 

אם ביצעתם סקר גנטי לפני הריון והמסקנה הייתה שאחד מבני הזוג הוא נשא של מחלת רצסיבית, חשוב שהפרטנר האחר יבדק גם הוא. במקרים רבים וזאת בהנחה שבני הזוג אינם קרובי משפחה, לא ימצא משהו חריג ולכן ניתן יהיה להמשיך בתהליך הכניסה להיריון. חשוב לא לוותר על סקר גנטי של הגבר והאישה באם אחד מהם נושא את גן של מחלה. בנוסף, חשוב לדעת שגם אם הזוג מגלה שהוא בסיכון גבוה, זה לא הסוף! הזוג יכול לבחור באבחון טרם לידה או בבדיקת מי שפיר אשר יעניקו לו מידע על מצבו של העובר או לבחור באבחון PGD בו הם יעברו הפריית מבחנה, הביציות המופרות יעברו בדיקה מיוחדת במעבדה ורק העוברים הבריאים יוחזרו לרחם.

בהצלחה! 

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט
16.06.2019 | 11:36

אם מצאתם את עצמכם בתקופה זו או אחרת של החיים נמנעים מביצוע פעולות מסויימות או מוטרדים משום מחשבות, חשוב שתקראו מאמר זה הנוגע בכל הקשור אל מחשבות מטרידות, ממה הן יכולות לנבוע ומה ניתן לעשות על מנת להמשיך בחיים ללא מחסום זה. הבה נתחיל

◄ מהן מחשבות מטרידות

מחשבות טורדניות או אובססיביות הן מחשבות שחוזרות על עצמן ולאותו האדם אשר חווה אותן קשה מאוד עד בלתי אפשרי להפסיק את המחשבות הללו, גם אם הוא מודע לכך וחש שהמחשבות לא רצויות. ישנם סוגים שונים של מחשבות טורדניות כמו למשל מחשבה על פגיעה באדם אחר, מחשבות הקשורות אל החשש מאובדן זהות, מחשבות הקשורות אל המיניות של האדם אשר גורמות לאותו אדם לחשוב פעמים רבות שהוא סוטה מין, מחשבות על מוסר, מחשבות על דת בהן האדם חש שהוא צריך להתפלל בגלל פעולה זו או אחרת שהוא עשה או לא עשה ומחשבות אלימות, כמו למשל אני עלול לרצוח או לדקור מישהו. כל המחשבות הללו נובעות כתוצאה מחשש מסויים. 

 

◄ הגורמים למחשבות מטרידות 

מחשבות מטרידות או טורדניות נובעות כתוצאה מחוויות אותן חווה האדם בעברו, כמו למשל אירוע טראומטי מפחיד, עלבונות והצקות מאנשים, שגיאות שאותו אדם עשה בעברו וגם מקרים בהם אותו אדם פגע באנשים אחרים. גורמים נוספים למחשבות אלו יכולים להיות טרדות החיים. אנשים רבים מוטרדים מכל מיני דברים בהווה אותם אין הם יכולים לשנות, אם מדובר על בעיה מסוימת בתוך המשפחה, בעיות כלכליות ועוד. בעיות אלו לעיתים הופכות למחשבות מטרידות. בנוסף, יש אנשים שחווים מחשבות מטרידות בעקבות כך שהם נוטים לדמיין כל מיני חווית מסוכנות שעלולות לקרות בעתיד, כמו רעידת אדמה, מלחמה, חשש מתאונה ועוד.

◄ מחשבות מטרידות – מה ניתן לעשות?

ראשית כל יש לאמוד את רמת אותן מחשבות. באם מדובר על רמה חמורה שאינה מאפשרת תפקוד ושגרת חיים, חשוב לפנות אל מומחה ולקבל טיפול תרופתי ופסיכולוגי. באם מדובר על מחשבות מטרידות שאינכם יכולים להפסיק, אך כאלו אשר אינן פוגעות בשגרת חייכם, תוכלו לפנות אל מומחה בתחום וזאת על מנת לקבל כלים אשר יאפשרו לכם להבין מהיכן מחשבות אלו נובעות, לקבל את המחשבות ולחיות איתן בשלום. בהצלחה!

 

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

להריון שלי הגעתי קצת קלולס, לא בדיוק תכננתי אותו מצד אחד, אבל זאת גם לא ממש הייתה הפתעה, וזה בא מבחינתי בדיוק בזמן, בגיל 27, שנתיים אחרי החתונה, מה גם שבכל מקרה נטלתי חומצה פולית ליתר ביטחון. רוב החברות שלי עוד לא היו נשואות (שלא לדבר על הריון), והאמת שכל התחום הזה היה לי חדש מאוד ומלהיב. ידעתי שיש בחילות בוקר (אבל לא היו לי כמעט בכלל), ידעתי שאני אמורה להרגיש קצת עייפות ורצון לישון (טוב, זה בהחלט קרה) וגם שמעתי משהו על דיקור מי שפיר (אבל ידעתי שזה לא מיועד לבחורות צעירות כמוני).

אולטרסאנד צוואר העובר

בשבוע 11 הלכתי לעשות אולטרסאונד של צוואר העובר (מה שהם מכנים "שקיפות עורפית"), ומייד אחריה בדיקת דם. אני חשבתי שזה נועד לבדוק שההריון מתפתח כראוי, אבל מסתבר שאלו בדיקות שבאות בכלל לברר אם יש לעובר תסמונת דאון. כעבור ימים אחדים נפגשתי עם הגינקולוגית שלי, לדון בתוצאות הבדיקות. לפי האולטרסאונד (היא אמרה משהו על "ממצא סומוגרפי", או שזה בכלל היה "סונוגרפי"? אני לא בטוחה) בשילוב בדיקת הדם, יש סיכון של 1:110 שלעובר שלי יש תסמונת דאון.

 

 

"מה זאת אומרת... סיכון של??", תמהתי. "התוצאות לא חד משמעיות?!". הרופאה הסבירה לי שסקר ביוכימי שליש ראשון (כך, מסתבר, נקראת בדיקת הדם) ביחד עם אולטרסאונד שקיפות עורפית ותוך שקלול הגיל שלי – נותנים סיכון סטטיסטי לתסמונת דאון, אבל לא נחשבים לאבחנה חד משמעית. אם הסיכון גבוה מ-1 ל-380 (כלומר, מספר נמוך יותר, כמו שאני קיבלתי, 1 ל-110), הנבדקת מופניית לדיקור מי שפיר לצורך בדיקה כרומוזומלית."אז קדימה!", אמרתי בצעקה, נשכבת באימפולסיביות על המיטה הגינקולוגית, "בואי נעשה אותו עכשיו. חבל על כל דקה!". היא חייכה, החזיקה לי את היד, והסבירה שדיקור מי שפיר זה לא כמו דקירת מחט של בדיקת דם, אלא פרוצדורה שיש לה סיכונים.  אחרי מחקרים רבים שבדקו זאת, היא המשיכה, הבינו שלפני שבוע 17 אסור לבצע דיקור, כי זה מסוכן מדי גם לאם וגם לעובר, ושהיא לא מתכוונת לסכן אותי בשום צורה. לקח לי כמה שניות לעכל את המידע החדש. "ואין בדיקה אחרת שאפשר לעשות כבר עכשיו?", שאלתי. "בהחלט יש", ענתה הרופאה, "זאת בדיקת דם גנטית מאוד מדוייקת שנקראת NIPT, שמצליחה 'לדלות' את החומר הגנטי של העובר מתוך הדם שלך – ולהגיע למסקנות חד משמעיות לגבי הכרומוזומים שלו".

בדיקת NIPT

"הבדיקה היא מאוד מדוייקת", היא הסבירה, "משום שהיא בודקת את ה-DNA של העובר ממש – ולא סמנים עקיפים, כמו כל מיני חלבונים שיכולים להעיד על בעיה ויכולים גם לא. שלא כמו בדיקות הסקר האחרות, היא נותנת תשובה חד משמעית של תקין או לא תקין בדיוק של 99%". "אז למה לא הצעת לי אותה מייד?", שאלתי. "אני רציתי להציע ועמדתי לעשות זאת", היא ענתה, "אבל לא הספקתי – ישר קפצת ואמרת: בואי נעשה עכשיו דיקור מי שפיר!". "אוקיי", חייכתי. "אז אפשר לעשות עכשיו NIPT?", שאלתי.

"בהחלט", ענתה הגינקולוגית. "קחי בחשבון שזו בדיקה פרטית, יש לך עליה החזר של מרבית הסכום מקופת החולים – זה הטלפון של החברה, תסדירי את עניין התשלום ותחזרי אלי, אקח לך שתי מבחנות של דם. אין צורך בצום או בכל הכנה אחרת". "תוך כמה זמן יש תשובות?", שאלתי. "זה חוזר בתוך שבועיים – גם אלייך וגם אלי. אם יגלו בבדיקה שהכל בסדר – סיכון נמוך לתסמונת, כלומר 99.9% שאין תסמונת דאון – אז לא צריך דיקור מי שפיר ולא צריך עוד שום בירור בכל שאלה כרומוזומלית".

"ואם זה חלילה חוזר עם תשובה שיש תסמונת דאון?", המשכתי. "אז אין ברירה", הסבירה הדוקטור, "אלא לעשות דיקור מי שפיר כדי שנהיה בטוחים לחלוטין באבחנה". "אז גם זאת לא בדיקה חד משמעית?", תהיתי.  "בגלל שזאת בדיקה שנחשבת 'בדיקת סקר' ולא בדיקה אבחנתית – אנחנו רוצים לאשרר באופן הכי מוסמך שאפשר תוצאות שמעידות על תסמונת. אבל כמו שאת מבינה, אנחנו מאוד סומכים על הבדיקה, ואם היא שוללת תסמונת דאון – אנחנו יודעים שאין תסמונת דאון לעובר, או שהסיכון לכך הוא מאוד מאוד קטן".

15 דקות לאחר מכן כבר הייתי עם שתי מבחנות דם פחות בגוף, כעבור 10 ימים קיבלתי את התשובה המשמחת והמרגיעה שהכל בסדר, והבדיקה עברה בהצלחה מרובה. לעובר הקטן שלי אין תסמונת דאון.

 


תגובות
אין תגובות לפוסט

למעלה