מהו "אוטיזם מוסווה" ואיך הוא עשוי להסביר את מאפייני האפידמיולוגיה של ההפרעה


איתן טמיר סוקר את התופעה שבה האוטיזם עובר מתחת לרדאר ומאובחן רק בגיל מאוחר

איתן טמיר 05.11.17

מהו "אוטיזם מוסווה" ואיך הוא עשוי להסביר את מאפייני האפידמיולוגיה של ההפרעה

למרות שאוטיזם מאובחן לרוב בשנות הילדות המוקדמת, ישנם מקרים רבים מאוד של מתמודדים שחולפים "מתחת לרדאר" ומאובחנים כסובלים מהפרעת תקשורת רק בשלב מאוחר בחייהם.

 

מדוע זה קורה?

סיבה אפשרית אחת לכך היא כי למידה של מיומנויות חברתיות אשר מסוות ביעילות את קשייהם החברתיים, כולל שמירה על קשר עין במהלך שיחה, שינון בדיחות או חיקוי הבעות פנים.

למרות שעל פניו נראה שתפקודם רגיל, הרי שלדפוס זה יש השלכות שליליות על חייהם - ההסוואה דורשת מהם מאמץ קוגניטיבי אדיר המוביל לתשישות מנטלית עם הזמן ובמקרים קיצוניים אף לפיתוח חרדה ודכאון.

 

מחקר על אוטיזם מוסווה

במחקר חדש שנערך ופורסם לאחרונה על ידי מנג צו'אי לאי ועמיתיו, נבדקה תופעת האוטיזם המוסווה.

החוקרים הגדירו אוטיזם מוסווה כסתירה בין מצב פנימי לחיצוני בהקשר חברתי. למשל, אדם הסובל מאוטיזם ישמור על קשר עין כי הוא למד שכך יש לעשות, אך זה מתנגש עם רצונו הפנימי האמיתי.

החוקרים בדקו סימנים פנימיים וחיצוניים של אוטיזם באמצעות כלים קליניים  בקרב 30 נשים ו-30 גברים, כאשר הגיל הממוצע של משתתפי המחקר עמד על 27, כולם/ן בעלי מנת משכל דומה וללא לקויות אינטלקטואליות. נמדדה רמת החרדה והדיכאון של המשתתפים, כמו גם רמת תפקודם.

החוקרים מצאו שנשים שסובלות מאוטיזם צברו ניקוד גבוה יותר בממד ההסוואה ביחס לגברים.

לרוחב המדגם נמצא כי רמת הסוואה גבוהה יותר קשורה לרמת דיכאון גבוהה יותר, אך לא לחרדה.

זאת ועוד, אינטליגנציה מילולית לא נמצאה קשורה לרמת ההסוואה בכל המדגם, אך מבחינה מגדרית נמצא שהסוואה קשורה לרמת התפקוד בקרב נשים - נשים שנטו להסוות את האוטיזם שלהם יותר, נטו להיות בעלות רמת תפקוד ניהולי גבוהה יותר. באופן מפתיע לא נמצא קשר בין הסוואה לקטגוריית הגיל ועליה בגיל לא לוותה בעליה ברמת ההסוואה.

מחקר זה הוא הראשון מסוגו שבחן את תופעת האוטיזם המוסווה באופן שיטתי. הוא מצא עדות מתודולוגית מוצקה לכך שנשים הסובלות מאוטיזם נוטות להסוות אותו יותר ביחס לגברים.

יתכן שזו הסיבה שיותר גברים מאובחנים על הרצף האוטיסטי בהשוואה לנשים. יתכן שלפחות חלק מחוסר-האיזון המגדרי נובע מתת-אבחון ההפרעה בקרב נשים, שכן הן מצליחות להסוות אותו יותר.

 

כמובן שנדרש מחקר נוסף בנושא כדי לבחון השערות מגדריות נוספות, אך הממצאים הם חותכים וחד-משמעיים – נשים על הרצף האוטיסטי משתמשות ביותר טכניקות של הסוואה ביחס לגברים.

מוזמנים לשתף במחשבות ודעות ב״תגובות״.

 מקור

 

פוסטים ומחקרים נוספים על אוטיזם ניתן לקרוא בבלוג של איתן טמיר.
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה