נחתם הסכם על העלאת קצבאות הנכות בין הנכים לנציגי הממשלה


בתום מאבק של חודשים שלווה בחסימות צירים מרכזיים ברחבי הארץ, נחתם הלילה, יום ו' 29.9.2017 הסכם בין ארגוני הנכים לבין נציגי הממשלה להעלאת קצבאות הנכות. על פי ההסכם, שיעוגן בחקיקה, תוגדל קצבתם של כל הנכים בעלי אי כושר השתכרות בשיעורים שונים עד לכ-4,000 שקלים בחודש בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021.

מערכת ממ“נ 29.09.17

לאחר מאבק של חודשים, ארגוני הנכים ונציגי הממשלה חתמו על הסכם להעלאת קצבאות הנכות
הסכם נחתם הלילה, 29.9.2017 לפיו קצבת כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות תוגדל לכ-4,000 שקלים בארבע פעימות. אחד מארגוני הנכים ("הנכים הופכים לפנתרים") מתנגד להסכם וימשיך במאבק.
 
 
צוותי המו"מ לאחר ההסכמות (צילום: דוברות ההסתדרות)
צוותי המו"מ לאחר ההסכמות(צילום: דוברות ההסתדרות)

 

בתום מאבק של חודשים שלווה בחסימות צירים מרכזיים ברחבי הארץ, נחתם הלילה (ו') הסכם בין ארגוני הנכים לבין נציגי הממשלה להעלאת קצבאות הנכות. על פי ההסכם, שיעוגן בחקיקה, קצבתם של כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות תוגדל לכ-4,000 שקלים בחודש בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021. סך העלות של התוספת התקציבית היא 4.2 מיליארד שקלים.

 

נכים עם 100% אי כושר השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקלים בחודש.
נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקלים בחודש.
נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקלים בחודש.
ונכים עם 60% עד 74% אי כושר השתכרות יקבלו בין כ-2,100 שקלים לבין כ-2,400 שקלים בחודש.
הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים בשתי הרמות הגבוהות של המוגבלות (שר"מ) יקבלו כ-4,500 שקלים בחודש.

 

ההסכם הושג בתום 12 שעות של משא ומתן שנערך בבית ההסתדרות, והחל אתמול בשעה 14:00. בפגישה השתתפו ששת ראשי הארגונים שנבחרו לייצג את הנכים, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שלקח בחודש האחרון את מאבק הנכים תחת חסותו, יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ופרופ' אבי שמחון שעמד בראש הוועדה להעלאת קצבאות הנכות. מההסתדרות נמסר כי ההסכמות שהושגו הן בהתאם למדיניות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. להסכמות שהושגו היה שותף גם ח"כ אילן גילאון (מרצ).

 

עוד נקבע בהסכם כי קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק, ולא למדד המחירים לצרכן כפי שקורה כיום. בנוסף, הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה יוגדל מ-2,800 שקלים ל-4,300 שקלים בשתי פעימות - בינואר 2018 לסכום של 4,000 שקלים ובינואר 2019 לסכום של 4,300 שקלים.
הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הסכום, ואם תימצא בתום התהליך השפעה חיובית - הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 שקלים.

 

בהסכם נקבעו גם תוספת של 150 מיליון שקלים להגדלת קצבאות הנכות לילדים, תוספת של 300 מיליון שקלים לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה - שתמנע את המצב שבו נכים צריכים לבחור בין שמירה על קצבת הנכות לויתור על קצבת הזקנה, או להיפך - ותוספת של 75 מיליון שקלים לעידוד תעסוקת נכים.

היסטוריה חברתית במדינת ישראל

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתום המו"מ כי "עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל. שיפרנו דרמטית את מצבם הכלכלי של אוכלוסיית הנכים. ברצוני להודות לשר האוצר משה כחלון וליו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לפרופסור אבי שמחון מטעם ראש הממשלה וליוזם הצעת החוק ח"כ אילן גלאון, שעשו כל מאמץ בכדי שנגיע להסכם ההיסטורי ערב יום הכיפורים. ארגוני הנכים גילו נחישות ואחריות במאבקם לצדק חברתי".

 

יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" ויוזם המאבק, אלכס פרידמן, מסר בתום הפגישה: "בתום מאבק של שנתיים וחצי הגענו ליום היסטורי שבו נוספו לציבור החלש ביותר 4.2 מיליארד שקלים. ניצחנו את הדיפרנציאציה וגם את מבחן ההכנסה והוספנו סעיפים המשפרים את מצבם של הילדים והקשישים הנכים. זהו יום שמח לחברה הישראלית, יום שבו החברה הפכה לשוויונית ובריאה יותר. אני מודה ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן על ההצטרפות והתמיכה המכרעת במאבק. דוד ביטן, אילן גלאון, פרופ' אבי שמחון וראש הממשלה בנימין נתניהו שנרתמו ובאו לקראת ציבור הנכים".

 

 

 

 

 

 

תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה