מה אנשים לא רואים כשאני הולכת לשירותי הנכים הציבוריים?


לדייזי אטקין נמאס להצטדק ולהינזף. לא, אין לה קביים או כיסא גלגלים, אבל בשל בעיה כלייתית היא צריכה להשתמש בשירותי הנכים. המוגבלות הבלתי נראית שלה מציבה אותה אוטומטית בעמדת הנאשמת בעיני הציבור.

מערכת abiliko 14.09.17

 

טור של דייזי אטקין (Daisy Atkin) באתר THE MIGHTY:

דייזי נאלצה להשתמש בשירותי הנכים בשתי תקופות זמן שונות: לפני עשר שנים היא נפגעה ברגלה והתהלכה עם קביים. היא לא הייתה מסוגלת לכופף את הרגל בישיבה על האסלה, ובהיותה אישה גבוהה היא הייתה זקוקה למרחב גדול. אז במשך מספר שבועות היא השתמשה בשירותי הנכים וזכתה למבטי אמפתיה, הבנה ואף החזיקו לה את הדלת ביציאה מהתא.

הפעם השנייה הייתה לפני מספר ימים. בשל בעיה כלייתית היא לא הצליחה להתרוקן משתן במשך 24 שעות ובחדר המיון הכניסו לה קטטר. כעת לא היו לה קביים או כיסא גלגלים, כן הייתה לה שקית שתן מחוברת לרגל ונרתיק גדוש בכלי חיטוי, ג'ל אלחוש ושאר דברים אינטימיים. ההתעסקות עם ריקון השלפוחית באופן מלאכותי דורשת מרחב ומקום להניח בו את הציוד כדי להימנע מזיהומים, מרחב שלא קיים בתאים הרגילים. אז דייזי משתמשת בתא המיועד לנכים, אך ביציאתה היא לא זוכה למבטי אמפתיה אלא למבטים נוזפים על כך שנכנסה לתא שלא מיועד לה. המוגבלות הבלתי נראית שלה מציבה אותה בעמדה של הפושעת.

"אך לי יש מזל," כותבת דייזי, "המוגבלות שלי היא זמנית ותחלוף כנראה בתוך מספר חודשים, ישנם הרבה אנשים אחרים עם מוגבלויות בלתי נראות המאלצות אותם להשתמש בשירותי הנכים, כמו אנשים עם תסמונת המעי הרגיז המקבלים מבטים נוזפים ומאשימים."

"יש לי רעיון שאם אי-פעם מישהו יתקוף אותי על השימוש בשירותי הנכים, אשאל אותו ברוגע אם הוא מעוניין לראות את הקטטר שלי ולהסביר מדוע אני זקוקה לתא הספציפי הזה. אני מאוד מקווה שבאותו מצב יהיה לי האומץ להתייצב ולעמוד על שלי, ובכך גם לעמוד על זכותם של כל אלה המבויישים בשל המוגבלות הבלתי-נראית שלהם. ואם לי לא יהיה אומץ, אנא עשו זאת בשבילי. אל תאפשרו לאנשים בורים להציק לכם. חנכו אותם, הסבירו, אל תתביישו. אני יכולה לעשות רק מעט כדי לשים סוף לסטיגמה שמאחורי מוגבלויות בלתי נראות. אך ביחד אנו חזקים, ביחד אנו מאוחדים."

 

לטור המלא באתר THE MIGHTY
תגובות

יש להתחבר לאתר על מנת להוסיף תגובה חדשה

אין תגובות לכתבה
למעלה